Gazprom, Polonyalı Firmalardan Milyar Dolarlık Tazminat Talep Ediyor

Gazprom, Polonya’daki şirketlerden 935 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Gazprom, Leh Firmalara Tazminat Talebiyle Mahkemeye Başvurdu

Rus enerji devi Gazprom, St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi Tahkim Mahkemesi’ne, Polonyalı Orlen ve Europol GAZ SA şirketlerine yönelik yasal işlem başlattı. Dava gerekçeleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmezken, Gazprom’un iki şirketten toplam 935 milyon dolar tazminat talep ettiği bildirildi.

Gazprom, daha önce ruble ile ödeme yapmayı reddeden Polonya’ya Rus gazı sevkiyatını 2022 yılında kesmişti. Polonya hükümeti de Rusya’nın Yamal-Avrupa boru hattı işletmecisi Europol GAZ SA şirketindeki hisselerini Orlen’e devretti.

Bu hamlelerin ardından Gazprom’un, söz konusu şirketlere yönelik yasal girişimde bulunması dikkat çekti. Dava süreci ve sonuçları hakkında gelişmeler yakından takip ediliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.