Gazi Teknopark, İhracat Rekoru Hedefi ile Rekor Peşinde

Gazi Teknopark, bu yıl 30 milyon doları hedefliyor!

Prof. Dr. Mehmet Teksin, Gazi Teknopark’ın akademik gücü ve altyapı desteğiyle 2007’de kurulduğunu ve 140’a yakın firmada, 1100’ün üzerinde personelin AR-GE, yazılım ve tasarım projeleri yürüttüğünü belirtti.

Teksin, kuruluşundan bu yana 1700’e yakın projenin geliştirildiği Gazi Teknopark’taki firmaların bu güne kadar 7 milyar lira gelir elde ettiğini ve girişimciliğe yeni adım atanlara fikir aşamasından uluslararasılaşmaya kadar her adımda destek verdiklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz yılın sonu itibarıyla 50’ye yakın yeni girişimcinin desteklendiğini belirten Teksin, bölgeye firma kabulünde sektörel bir kısıt olmamakla birlikte son yıllarda büyük veri, yapay zeka, enerji, sürdürülebilirlik, eğitim ve sağlık teknolojileri alanındaki girişimlere daha çok odaklandıklarını ifade etti.

Teksin, BİGG Anahtar programı kapsamında bugüne kadar yüzde 51 başarı oranına ulaştıklarını vurgulayarak, 2017’den bu yana 83 girişimcinin toplamda 25 milyon liraya yakın hibe alarak şirketleştiğini söyledi.

Ege Teknopark, Bahçeşehir Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Kuzey İzmir TEKMER ve İnci Holding ile yeni konsorsiyum içinde çalışmalarına devam ettiklerini belirten Teksin, şunları kaydetti:

Geçtiğimiz yılın sonu itibarıyla Gazi Teknopark firmalarının 2008’den bu yana toplam ihracat gelirleri 73 milyon dolara ulaştı. Bu yıl ise yaklaşık 30 milyon dolar ihracat geliri hedefliyoruz. Bilişim kümemizdeki firmalarla Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA) çerçevesinde, Ticaret Bakanlığının da hedef ülkeler listesindeki Dubai’ye gelecek ay sektörel ticaret heyeti göndermeyi planlıyoruz. Pakistan İslamabad’da yer alan ve ülkenin ilk tam entegre bilim ve teknoloji parkı olan Ulusal Bilim ve Teknoloji Parkı (NSTP) ile Gazi Üniversitesi ve Gazi Teknopark arasında işbirliği olanaklarını artırmak amacı protokol imzaladık. İki teknoloji geliştirme bölgesindeki firmalar arasında yapılan eşleşmeleri en kısa sürede B2B’lere dönüştürmek için de görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

G-Tech Partner programıyla bu yıl da ülkenin lokomotif firmaları ile Gazi Teknopark’taki firmaları buluşturarak işbirlikleri kurmayı amaçladıklarını vurgulayan Teksin, her geçen yıl bir önceki yıla göre daha iyi işlere imza atarak ülkenin AR-GE, inovasyon ve girişimcilik ekosistemine önemli katkılar sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.