FTX Davası: Bankman-Fried’e 40-50 Yıl Hapis Tehlikesi

ABD Federal savcıları, FTX davasında Bankman-Fried’e 40-50 yıl hapis cezası talep ediyor.

ABD Federal savcıları, FTX kripto para borsasının iflasıyla ilişkilendirilen 8 milyar doların üzerindeki müşteri fonlarını gasp ettiği iddiasıyla yargılanan Sam Bankman-Fried’in duruşmasıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Savcılar, Bankman-Fried’in suçlu bulunması halinde 40 ila 50 yıl arasında hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Manhattan Federal Mahkemesi’nde Kasım 2023’te gerçekleşen bir aydan fazla süren bir dava sonucunda jüri, Bankman-Fried’i elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama dahil olmak üzere 7 suçtan suçlu bulmuştu. Bu karar, FTX müşterilerinin milyarlarca dolarlık zararının sorumluluğunu Bankman-Fried’e yüklemişti.

FTX’nin Kasım 2022’de iflasının ardından Bankman-Fried, Bahamalar’da gözaltına alınmış ve suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Ancak kendisi, suçlamaları reddederek hiçbir zaman fon çalma niyetinin olmadığını savunmuştu. Mahkeme sürecinde, işlemlerinin FTX’in mevcut politikalarına uygun olduğunu ve iyi niyetle hareket ettiğini vurgulamıştı.

Ancak savcılar, suçlamaları ciddiye alıyor ve Bankman-Fried’in cezalandırılmasını talep ediyorlar. Eğer mahkeme, savcıların talebini kabul ederse, Bankman-Fried için uzun yıllar sürecek bir hapis cezası gündeme gelebilir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.