Ford Otomotiv, Craiova Fabrikası İçin Büyük Kredi Anlaşması İmzaladı

Ford Otomotiv Sanayi, Craiova Fabrikası için dev bir adım attı.

Ford Otomotiv Sanayi, Ford Otosan Romania SRL ile Craiova Fabrikası’nda yürütülen tesis, araç ve mühendislik yatırımlarını finanse etmek amacıyla 435 milyon euro tutarında bir sendikasyon kredisi anlaşması imzaladığını duyurdu. Bu anlaşma, şirketin yüzde 100 bağlı ortağı Ford Otosan Netherlands BV’nin bünyesinde bulunan Ford Otosan Romania SRL tarafından gerçekleştirildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada belirtildiğine göre, söz konusu sendikasyon kredisi, BRD Groupe Société Générale S.A., Banca Comerciala Romana S.A., Banca Transilvania S.A., Garantibank International N.V., Garanti Bank S.A., BNP Paribas S.A. Paris Sucursala Bucuresti, Citibank Europe PLC Dublin, Sucursala Romania ve Unicredit Bank S.A. gibi finansal kuruluşlar tarafından sağlanacak.

Kredi, 15 Mart 2026 tarihine kadar kullanılabilecek. Faiz oranı yıllık Euribor’a ek olarak yüzde 3 olarak belirlenmiş olup, 2 yıl boyunca anapara ödemesiz dönemden sonra sonraki 5 yıl içinde eşit anapara ödemeleriyle geri ödenecek. Bu anlaşma, Ford Otomotiv Sanayi’nin önemli yatırım projelerini desteklemeye ve şirketin büyüme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.