Fitch, Türkiye’nin Kredi Notunu İyileştiriyor

Fitch, Türkiye’nin notunu “B+”ya yükseltirken görünümü “pozitif”e taşıdı.

Türkiye’nin Kredi Notu Fitch Tarafından Yükseltildi, Görünüm Pozitif

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu yükselttiğini açıkladı. Uzun vadeli döviz cinsinden not, “B”den “B+”ya yükseltildi ve not görünümü “pozitif” olarak belirlendi.

Not artışı, Haziran 2023’ten bu yana uygulanan politikaların dayanıklılığı ve etkinliğine olan güven artışından kaynaklanıyor. Bu politikalar arasında para politikası sıkılaştırmasının önden yüklenmesi, enflasyon beklentilerinin hafifletilmesi ve dış likidite risklerinin azaltılması yer alıyor.

Türkiye ekonomisinin daha olumlu dış finansman koşulları, yüksek rezervler, düşük döviz korumalı mevduatlar ve daralan cari işlemler açığı sayesinde dış kırılganlıkları azaldı.

Pozitif görünüm, Fitch’in Türkiye’nin genel makroekonomik politika duruşunun enflasyondaki belirgin düşüşle uyumlu olmasını ve düşük cari açık ve daha güçlü likidite tamponları açısından dış kırılganlıkların azalmasını beklediğini yansıtıyor.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 büyümesi bekleniyor ve bu oranın 2025’te yüzde 3,1’e çıkması öngörülüyor. Mart ayındaki yerel seçimlerin politika değişikliğine yol açması beklenmiyor.

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu 8 Eylül 2023’te “B” olarak teyit etmiş ve not görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkarmıştı. Bir sonraki değerlendirmenin 6 Eylül’de yapılması planlanıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.