Fitch: Seçim Sonrası Türkiye’de Sıkı Para Politikası Devam Edecek

Türkiye’nin önceliği enflasyonun düşürülmesi. – Fitch Ratings Analisti Morales

Fitch Türkiye’nin Kredi Notunu Artırdı: Enflasyon Hedefleniyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltti ve not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, “Politika değişikliği, Eylül 2022’de beklediğimizden daha fazla parasal sıkılaşma sağladı. TCMB, yılın başında faiz oranını %45’e çıkardı” dedi.

Morales, parasal sıkılaşmanın enflasyon baskılarını azaltmada yetersiz kaldığını belirtti ve “Enflasyon kısa vadede Türkiye için önemli bir politika zorluğu olmaya devam edecek” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), enflasyonu düşürmek için politika sıkılaştırmalarına devam etmesini beklediklerini ifade etti. Morales, “İlk hedefleri enflasyonu düşürmek” dedi.

Morales, politika değişikliğinin Türkiye’nin uluslararası rezerv seviyelerini iyileştirdiğini ve döviz korumalı mevduatların azaldığını belirtti. “Politikanın enflasyonda sürdürülebilir bir düşüş sağlaması, cari açığın daralması ve portföy girişleriyle birlikte rezervlerdeki iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Yurt dışı portföy girişlerinin Türk lirasının değerlenmesine ve rezervlerin artırılmasına yardımcı olabileceğini belirten Morales, Türkiye’nin cari açığının 2023’te 31 milyar dolara, 2025’te ise 28 milyar dolara düşmesini beklediklerini söyledi.

Morales, Türkiye’nin ekonomi politikalarındaki değişikliğin uluslararası sermayeye erişimini artırdığını da ekledi. “Dış finansmana erişim, Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir not alması için zaman ve kırılganlıkları gidermeyi gerektiriyor. Temel mesele yine enflasyon” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.