Fitch Ratings Türkiye Görünümünü Değerlendirdi

Erich Morales: Türkiye’nin ekonomi politikalarına bağlılığı sürüyor.

Fitch’ten Türkiye Ekonomisi Değerlendirmesi

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’nin ekonomi politikalarına olan bağlılığının sürdüğünü vurguladı. Morales, “Gelecekte, enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde düşürmek için politikaların ne kadar daha sıkılaştırılacağını göreceğiz” dedi.

Fitch Ratings tarafından düzenlenen çevrimiçi panelde, Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesi ve bunun bankalar, banka dışı finansal kuruluşlar, uluslararası kamu finansmanı ve şirketler üzerindeki etkileri tartışıldı.

Morales, Türkiye ekonomisindeki kırılganlıkların azaldığını ve cari açığın daralmaya devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin enerji ve altın ithalatındaki düşüşün cari açığı iyileştirdiğini aktaran Morales, uluslararası rezervlerin Mart ayı başındaki seviyelere geri döndüğünü söyledi.

Morales, Türkiye’nin şu anki temel politika zorluğunun enflasyon olduğunu vurguladı. “Daha önce belirttiğimiz gibi, ekonomi politikalarının istikrarına olan inancımız arttı ve bu yönde bir kararlılık görüyoruz. Mart ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklenmedik bir faiz artışı yaptı ve seçim sonrası siyasi otorite ekonomi programını onayladı. Şimdi enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde düşürmek için politikaların ne kadar daha sıkılaştırılacağını izleyeceğiz. Bu nedenle, sadece para politikası değil, diğer politika alanlarında da dezenflasyon sürecini ve TCMB’nin çabalarını destekleyecek adımlar atılmalıdır.”

Fitch Gelişmekte Olan Piyasa EMEA Banka Derecelendirmeleri Başkanı Lindsey Liddell, ortodoks ekonomi politikalarına dönüş ve para politikasının sıkılaştırılmasının yanı sıra makro ihtiyati düzenlemelerin sadeleştirilmesinin de bankalar üzerindeki baskıyı hafiflettiğini söyledi. Liddell, son aylarda Türk bankalarının ihraçlarında önemli bir artış gözlemlediklerini, ancak bankalar için bazı risklerin devam ettiğini kaydetti.

Panelde ayrıca Fitch Ratings’in Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, Uluslararası Kamu Finansmanı Direktörü Nilay Akyıldız, Banka Dışı Finansal Kurumlar Direktörü Levent Topçu ve EMEA Endüstriyel Derecelendirme Grubu Başkanı Paul Lund değerlendirmelerde bulundu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.