Fitch, Küresel Ekonomik Büyüme Tahminini Yukarı Çekiyor

Fitch, küresel büyüme beklentisini 2,4%’e yükseltti.

Fitch Küresel Ekonomik Görünüm Raporu: Büyüme Beklentisi İyileşiyor, Enflasyon Devam Ediyor

Küresel Büyüme Beklentileri Artıyor

Fitch’in “Büyüme Görünümü İyileşiyor Ancak Enflasyon Devam Ediyor” başlıklı son raporu, kısa vadeli büyüme beklentilerinin olumlu yönde revize edildiğini ortaya koydu. Bu yıla ilişkin global büyüme tahmini 0,3 puan artırılarak %2,4’e yükseltildi.

ABD Ekonomisi Tahmini Düzenlendi

Revizyon, büyük ölçüde ABD ekonomisine ilişkin beklentilerdeki %1,2’lik artıştan kaynaklandı. Bu artış, Çin’in büyüme tahminindeki %0,1 puanlık düşüş ve Avro Bölgesi tahminindeki %0,1 puanlık hafif düşüşten daha ağır bastı.

Çin ve Gelişmekte Olan Piyasalar

Çin hariç gelişmekte olan piyasalar için büyüme beklentisi 0,1 puan artırılarak %3,2’ye çıkarıldı. Hindistan, Rusya ve Brezilya için tahminler de yukarı yönlü revize edildi.

Avro Bölgesi ve Dünya Ekonomisi

Avro Bölgesi’nin 2025’te gerçek ücretler ve tüketimdeki artışlarla %2,5 büyümesi bekleniyor. Ancak ABD büyümesinin yavaşlamasının dünya ekonomisini de etkilemesi bekleniyor.

Politikalar: Gevşeme Beklentileri

Rapora göre, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yıl sonuna kadar 75 baz puanlık faiz indirimi yapması bekleniyor. Ancak her iki kurum da gevşetmeye başlamadan önce enflasyonun kalıcı olarak azaldığına dair daha fazla kanıt görmek istiyor.

Türkiye’nin Büyüme Beklentisi Arttı

Fitch, Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde %1 büyüdüğünü ve özel tüketimin bu büyümeye önemli ölçüde katkıda bulunduğunu belirtti. Ekonomik ivmenin bu yılın ilk çeyreğinde de devam etmesi bekleniyor. Buna dayanarak, Fitch Türkiye’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini %2,5’ten %2,8’e yükseltti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.