Fitch: Çin Elektrikli Otomobil İthalat Vergisi, Avrupa Pazarına Etki Etmeyecek

Fitch, AB’nin Çin elektrikli araçlarına getireceği gümrük vergilerinin Avrupa pazarına zarar vermeyeceğini öngörüyor.

Çin’den Avrupa’ya Araç İhracatının Avrupa Elektrikli Otomobil Pazarına Etkisi

Fitch’in yaptığı açıklamaya göre, Volvo, Polestar ve Dacia dahil olmak üzere Çinli otomobil üreticilerinin Avrupa’ya yaptıkları araç ihracatı, 2023 yılında AB’nin elektrikli otomobil satışlarında yüzde 4’ten az bir paya sahip olacak.

Öte yandan, açıklamada Çin’in Alman otomobil üreticilerinin satışlarında ortalama yüzde 10’luk bir paya sahip olduğu belirtiliyor. Avrupa’da üretilen araçlara Çin tarafından ek vergi getirilmesi durumunda, otomobil üreticilerinin bu açığı kapatabileceğine dikkat çekiliyor.

Almanya ve Çin’in ortaklaşa ürettiği araçların satışlarının etkilenebileceğine dikkat çekilen açıklamada, ticari gerilimin artması halinde bu tür ortak girişimlerin nakit akışı sağlamasında güçlük yaşayabileceği ifade ediliyor.

Açıklamada ayrıca, “AB’nin Çin’de üretilen elektrikli araçlara uygulamayı planladığı tarifelerin, elektrikli araç alımındaki yavaşlama göz önüne alındığında, kısa vadede Avrupa’daki rekabet ortamını önemli ölçüde etkilemesinin beklenmediği düşünülmektedir. Ancak Çin, diğer araç türlerini ve hatta diğer endüstriyel sektörleri kapsayan daha kapsamlı önlemlerle misilleme yaparsa, bundan en çok etkilenen Alman otomobil üreticileri olacaktır” deniliyor.

AB, 12 Haziran’da yaptığı açıklamada, Çin’de üretilen elektrikli otomobillerin Birlik üyesi ülkelere ithalatında 4 Temmuz’dan itibaren yüzde 38,1’e varan oranlarda ek vergi uygulanacağını duyurmuştu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.