Fed’in Açıklamalarıyla Emtia Fiyatları Yükselirken Arz Kaygıları Ortaya Çıktı

Fed’in faiz indirimi beklentileri ve arz kaygıları emtia fiyatlarını artırdı.

Olumlu Fiyatlamaların Etkisi

Emtia piyasaları, Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gidebileceğine dair beklentilerden kaynaklanan olumlu fiyatlamalardan olumlu etkilendi.

Arz Endişeleri Destek Verdi

Değerli metaller, baz metaller ve tarım grubundaki arz endişeleri, emtia piyasasındaki yükselişe destek sağladı. Tarım grubunda, iklim olayları nedeniyle üretimin azalacağına yönelik endişeler belirginleşti.

Altın ve Gümüş Yükseldi

Geçen hafta altın ons bazında %2,5, gümüş %6,1, paladyum %3,2 ve platin %4,1 değer kazandı. Altının ons fiyatı, işgücü piyasasındaki soğuma işaretlerinin Fed’in faiz indirebileceğine dair beklentileri güçlendirmesiyle 5 haftanın en hızlı yükselişini kaydetti.

Platinde Arz Açığı Riski

Johnson Matthey, Rusya’dan yapılan platin sevkiyatlarının normale dönmesi ve endüstriyel talebin güçlü kalması nedeniyle platin piyasasının 2024’te on yılın en büyük arz açığıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Bakır Fiyatları Arttı

Baz metallerde bakır fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekti. Bakırın libre fiyatı %2,5 artarak 4,75 dolarla 2 yılın zirvesini gördü. Fed’in faiz indirimi ihtimali ve Goldman Sachs’ın arz stresine yönelik uyarısı fiyatların yükselmesinde rol oynadı.

Petrolde Farklı Yönler

Enerji grubunda Brent petrolünün varil fiyatı %0,2 gerilerken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gazın fiyatı %5,1 arttı. Brent petrol fiyatındaki düşüşte ABD’deki talep endişeleri etkili olurken, doğal gaz fiyatındaki artışa azalan üretim ve LNG talebindeki yükselme neden oldu.

Buğday ve Mısır Fiyatları Yükseldi

Tarım grubunda buğday ve mısır fiyatları sert yükselişler kaydetti. Buğdayın kile fiyatı %6,3, mısırın fiyatı ise %2,1 arttı. Olumsuz hava koşulları ve üretimi engelleyen zararlılar fiyatları yukarı yönlü etkiledi.

Soya Fasulyesi ve Diğer Ürünler

Soya fasulyesi fiyatları, ABD’nin Çin’den gelecek soya yağına gümrük vergisi uygulayabileceğine dair iddialardan etkilendi. Pamuk, kahve ve kakao fiyatları da çeşitli nedenlerle değişkenlik gösterdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.