Fed Yöneticisi Waller’in Enflasyon Verilerinin Değerlendirmesi

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, enflasyon verilerini değerlendirdi. Waller, faiz indirimleri için daha sağlam bir temele ihtiyaç olduğunu vurguladı. Nisan…

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, enflasyon verilerini değerlendirdi. Waller, faiz indirimleri için daha sağlam bir temele ihtiyaç olduğunu vurguladı. Nisan ayı tüketici fiyatlarındaki yavaşlamanın fiyat baskılarının artmadığına işaret ettiğini belirtti. Ayrıca, perakende satışlardaki yumuşama ve işgücü piyasasındaki yavaşlama işaretlerine dikkat çekti.

Enflasyon Durumu ve Fed’in Beklentileri

Son TÜFE verilerinin enflasyonun kontrol altında olduğuna dair olumlu bir işaret olduğunu söyleyen Waller, harcama ve işgücü piyasası verilerinin enflasyonu aşağı çekecek bir ortam olduğunu gösterdiğini ifade etti.

ncak, fiyatlarla ilgili verilerin Fed’in %2’lik enflasyon hedefine yeterince yaklaşmadığını belirten Waller, “Eğer hala profesör olsaydım ve bu enflasyon raporuna bir not vermek zorunda kalsaydım, bu C+ olurdu” dedi. Waller, işgücü piyasasında belirgin bir zayıflık olmaması durumunda, para politikasının gevşetilmesini desteklemek için daha sağlam enflasyon verilerine ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.