Fahiş Fiyatçılara ve Stokçulara Ağır Darbe: TBMM’de Cezalar Artıyor

Meclis’te, stokçuluğun ve fahiş fiyat artışının cezaları arttırıldı

Kooperatif Bilgi Sistemi (KOOPBİS) Geçiş Süreci ve Diğer Düzenlemeler

Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin KOOPBİS’e bilgi aktarım sürecinin tamamlanmadığı tespit edilirse, Ticaret Bakanlığı iki kez birer yıllık süre uzatımı verebilecek. Bu süreler içinde KOOPBİS yükümlülüğüne aykırı davranışlardan dolayı idari yaptırımlar uygulanmayacak.

Kooperatiflerin ana sözleşmelerini uyumlaştırma süresi iki yıl uzatıldı.

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da Değişiklik

Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da kadro unvanları, derece ve sınıf değişikliklerine ilişkin düzenlemeler getirildi. Değişikliklere göre, kadro cetvellerinde yer alan unvanlarla sınırlı olacak şekilde dolu kadrolarda derece değişiklikleri, boş kadrolarda ise sınıf, unvan ve derece değişiklikleri Rekabet Kurulu kararıyla yapılacak.

Meclis Görüşmeleri

Kanun teklifinin görüşmelerinde, kamudaki makam araçlarının kullanımı eleştirildi. Saadet Partisi Milletvekili Ali Fazıl Kasap, TBMM Başkanvekili Mustafa Varank ile bu konuda tartışma yaşadı.

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, kamuda araç israfı olduğunu ve grup başkanvekillerine tahsis edilen araçlardan vazgeçmeye hazır olduklarını belirtti. Varank ise tasarruftan bahsediliyorsa öncelikle eylem yapanların ışıkları açık bırakmayı kesmelerini istedi.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, grup başkanvekillerinin birlikte makam aracı kullanımı konusunda açıklama yapmayı önerdi.

CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, tasarrufu önlemek için israfa neden olan ampullerin söndürülmesini savundu.

Kanun teklifinin 4. maddesinin önergesi üzerinde oylama sırasında yeterli katılım sağlanamadığı için birleşim, saat 14.00’te yeniden toplanmak üzere kapatıldı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.