Ethereum ETF Beklentisi Kripto Piyasasını Sarsıyor

Kripto meraklıları, SEC’nin ETF başvurularına bakışlarını beklerken nefeslerini tutuyor.

Çok Sayıda ABD Yatırım Şirketi, Ethereum Spot ETF’leri İçin Başvurdu

ABD merkezli BlackRock, VanEck ve Fidelity gibi yatırım yönetim şirketleri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Ethereum için 10 spot ETF başvurusunda bulundu. Şirketler, Bitcoin ile aynı şekilde Ethereum’un da geleneksel borsalarda spot ETF’ler aracılığıyla işlem görmesini talep ediyor.

SEC’in Erteleme Kararları

SEC daha önce ETF başvuruları için erteleme kararı vermişti. Şu anda 23 Mayıs’a kadar “VanEck Ethereum ETF” için olumlu veya olumsuz bir karar açıklaması bekleniyor.

Kripto Piyasalarında Yükseliş

Ethereum ETF’lerinin onaylanması beklentisiyle kripto para piyasasında yükseliş yaşanıyor. Ethereum’un fiyatı 3.800 doların üzerine çıkarken, Bitcoin 70.000 doları aştı.

ABD Seçimlerinin Etkisi

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, spot Bitcoin ETF onayı sonrasında Ethereum için de umut olduğunu, ancak SEC Başkanı Gary Gensler’in açıklamalarıyla beklentilerin olumsuz yönde değiştiğini belirtti.

Polat, ABD başkanlık seçimleri yaklaştıkça kripto paralara yönelik konjonktürün değişmekte olduğunu ifade etti. Cumhuriyetçi Donald Trump’ın kripto paralara daha olumlu yaklaşmasıyla Demokratlar’ın kripto karşıtı bir konuma geçmeye başladığını vurguladı.

Polat, spot Ethereum ETF’lerine ilişkin beklentilerdeki değişikliğin bu politik gelişmelerden etkilendiğine dikkat çekti. “ABD’de son araştırmalar, halkın yaklaşık %20’sinin en az bir kez kripto para yatırımı yaptığını gösteriyor. Seçim süreci yaklaştıkça kripto paralar daha fazla gündeme geliyor. ETF onayı olasılığının artmasının bu gelişmelerle bağlantılı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Blok Zinciri İnovasyonları İçin Kapı Aralayabilir

Polat, Bitcoin’in piyasada farklı bir konumda olduğunu, Ethereum’un ise akıllı sözleşmeler yoluyla çeşitli işlemlerin yapıldığı bir platform olarak görüldüğünü belirtti.

Onaylı bir Ethereum ETF’sinin, işlev olarak benzer varlıklara olumlu yansıyacağını ifade eden Polat, olumsuz bir senaryoya ilişkin olarak “Onaylanmaması durumunda, son üç gündeki spekülatif artış hayal kırıklığına dönüşerek Ethereum için olumsuz bir tablo oluşturabilir.” dedi.

Polat, ETF onayının kripto paralar ve blok zinciri alanında yapılabilecek inovasyonlara kapı aralayabileceğini de vurguladı. Yatırımcılar için finans kurumlarının garantörlüğünü getirdiğini ve kurumsallar için yatırım fırsatı yarattığını da ekledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.