Erzincan’da Devletin Gücüyle Yerden Biten Domates Bahçesi: Mevsimde 1000 Ton Hasat Bekleniyor!

Erzincan’daki 40 dönümlük dev destekli serada, yılda 1000 ton salkım domatesin hasadı bekleniyor.

Erzincan’da Jeotermal Sera Kuruldu, Yurt Dışına Domates İhracatı Planlanıyor

Erzincan’ın Ekşisu bölgesinde yer alan yüksek potansiyelle jeotermal kaynak, yatırımcı Tuncay ve Baycan Sarısu kardeşler tarafından değerlendirilerek uzun süreli araştırmalar sonucunda 388 metre derinlikte 45 derecelik bir kaynak tespit edildi.

İki yıl önce tespit edilen kaynakla ilgili olarak Ziraat Bankası’ndan kredi desteği alınarak 40 dönümlük bir alana jeotermal sera kuruldu. Topraksız tarım yöntemiyle üretime geçilen serada, sezonda yaklaşık 1000 ton salkım domates üretilecek.

Yatırımcı Tuncay Sarısu, 10 yıldır ülke genelinde seracılık faaliyetleri yürüttüklerini belirterek şunları ifade etti:

“Yozgat’ın Sorgun ilçesinde açtığımız ilk seralarımızın ardından Erzincan’da da üç etap halinde inşa edilecek olan seramızın ilk etabını faaliyete geçirdik. Şu an için 35 bin metrekare ekili alana sahip olan seramızda 96 bin domates fidesi bulunuyor. Ürettiğimiz domateslerin büyük bir kısmını yurt dışına pazarlamayı planlıyoruz. Almanya ve Romanya ile bağlantılarımız mevcut. İnşallah buradaki domateslerimizi de yurt dışına ihraç edeceğiz.”

Bu sezon yaklaşık 1000 ton salkım domates üretimi hedeflediklerini belirten Sarısu, “İstihdam ettiğimiz 45 kişinin büyük bir kısmı ev hanımlarından oluşuyor. İstihdamımızı artırarak bölge ekonomisine de katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Yıl sonuna kadar ikinci etabı da faaliyete geçireceğiz.” diye konuştu.

Serayı kurdukları bölgenin Valilik girişimleriyle Sera Organize Sanayi Bölgesi’ne çevrildiğini söyleyen Sarısu, “Erzincan da Türkiye’nin önemli sera kentlerinden biri olmaya aday.” dedi.

İşletme mühendisi Eda Feyza Aydoğdu, “Kadınlarla birlikte bir ekip olarak heyecanla çalışıyoruz. Her şey planladığımız gibi ilerliyor. Tüm kadınlara burada çalışmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

Serada istihdam edilen Semra Taşoğlu ise yaşadıkları şehirde böyle büyük bir işletmenin açılmasının kendilerini mutlu ettiğini anlatarak, “Hem kadınların burada istihdam edilmesi hem de böylesine büyük bir jeotermal seranın burada yapılıyor olması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.