Equinor CEO’su: Norveç Petrol ve Gaz Üretimi İçin Yılda 6 Milyar Dolarlık Yatırım

Equinor’un CEO’su Anders Opedal, şirketin Norveç’te petrol ve doğal gaz üretimini sürdürmek için yılda 6 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Opedal, Reuters’a verdiği demeçte, Equinor’un Norveç’teki petrol ve gaz…

Equinor’un CEO’su Anders Opedal, şirketin Norveç’te petrol ve doğal gaz üretimini sürdürmek için yılda 6 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Opedal, Reuters’a verdiği demeçte, Equinor’un Norveç’teki petrol ve gaz arama faaliyetlerine yönelik yıllık yaklaşık 6 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını ve bu miktarın 2035 yılına kadar istikrarlı üretim seviyelerini korumak için gereken minimum tutar olduğunu belirtti.

Equinor, Avrupa’da enerji arz güvenliğinin önemli bir oyuncusu haline gelerek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrasında Avrupa Birliği’nin enerji ithalat stratejilerinde değişiklikler yapmasına yanıt verdi.

Opedal, yıllık 6 milyar dolarlık yatırımın, şirketin uzun yıllardır faaliyet gösterdiği bölgelerdeki operasyonları sürdürmek ve verimliliği artırmak için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca, Equinor’un önümüzdeki on yıl içinde yılda 30 arama kuyusu açma planları olduğunu da dile getirdi.

Equinor’un Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Norveç Kuzey Denizi’nde devam eden veya planlama aşamasında olan 50 petrol ve gaz projesinin bulunduğu da belirtilmişti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.