Enflasyon Raporu: Yurt İçi Piyasalar Nefesini Tuttu

Teknofest, havacılık, uzay ve teknoloji alanındaki genç yetenekleri keşfeden ve onlara ilham veren heyecan verici bir platform.

Piyasalar Fed ve Merkez Bankalarının İpuçlarını Bekliyor

Uluslararası piyasalar, Fed’in gelecek adımlarıyla ilgili daha net sinyaller beklerken, yatırımcıların odağı bugün BoE’nin faiz kararı ve TCMB Başkanı Karahan’ın Enflasyon Raporu sunumuna çevrildi.

ABD’de yatırımcılar, dünkü sakin veri takviminin ardından “bekle-gör” tutumunu sürdürüyor. Fed yetkilileri ise yönlendirmelerinde temkinli davranmaya devam ediyor.

Boston Fed Başkanı Collins, faizlerin beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğinin sinyalini verdi. Collins, enflasyonda beklenen ilerleme kaydedilemediğine dikkat çekti ve politika faizinin, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye ineceğine dair güven artıncaya kadar mevcut seviyede tutulabileceğini ifade etti.

Para piyasaları, Fed’in bu yıl faiz indirimine gideceğine %90 ihtimal veriyor ve ilk indirim için Eylül ayı öne çıkıyor. Makroekonomik veriler, enflasyonun direncini vurgularken, istihdam raporu işgücü piyasasının soğuduğuna işaret etti.

ABD Hazinesi, 10 yıllık 42 milyar dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdi ve tahvil faizi 5 baz puan yükselerek %4,50’ye ulaştı.

Altın ons fiyatı %0,4 primle 2.317 dolara, Brent petrol fiyatı ise %0,2 artışla 83,7 dolara yükseldi. Nasdaq endeksi %0,18 gerilerken, Dow Jones endeksi %0,44 yükseldi ve S&P 500 endeksi yatay seyretti. ABD endeks vadeli kontratları güne düşüşle başladı.

Avrupa’da BoE’nin para politikası kararı takip ediliyor. Politika faizinin sabit kalması beklenirken, politika metni ve Başkan Bailey’nin açıklamaları varlık fiyatları üzerinde etkili olabilir.

Asya’da pay piyasaları olumlu seyrediyor ve Japonya Merkez Bankası’nın tutanakları daha şahin bir tutum benimsenebileceğini gösteriyor. Buna karşın, dolar/yen paritesi yükselişini sürdürüyor ve iki ülkedeki faiz farkları dengeyi zorlaştırıyor. Çin’de ise ithalat beklentilerin üzerinde arttı ve harcamaların artmaya başladığına işaret ediyor.

Yurt içinde Borsa İstanbul, dalgalı bir seyrin ardından %0,86 düşüşle 10.247,75 puandan kapandı. Bugün TCMB Başkanı Karahan’ın Enflasyon Raporu sunumu piyasaların odağında olacak. Dolar/TL, 32,2830 seviyesinden işlem görüyor.

Takip Edilecek Veriler:

  • 10.30 Türkiye: TCMB Enflasyon Raporu
  • 14.00 İngiltere: BoE Faiz Kararı
  • 14.30 İngiltere: BoE Başkanı Bailey’nin Konuşması
  • 14.30 Türkiye: Haftalık Para ve Banka İstatistikleri
  • 15.30 ABD: Haftalık İşsizlik Başvuruları

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.