Enerji Bakanlığı: Nisan Ayında Güneş ve Rüzgardan Rekor Elektrik Üretimi

Nisanda rekor güneş-rüzgar enerjisi üretimi! #EnerjiHaberleri

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar: Güneş ve Rüzgar Enerjisi Rekorları Kırdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaptığı açıklamada yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının arttığını bildirdi.

Güneş enerjisinden Nisan ayında üretilen elektrik miktarı 2,4 milyar kilovatsaate ulaşarak aylık bazda rekor kırdığı belirtildi. Bu üretim, toplam elektrik üretiminin %10’unu oluşturuyor.

Rüzgardan elektrik üretimi de rekor seviyelere ulaştı. Nisan ayında 3,2 milyar kilovatsaat üretilerek nisan aylarının en yüksek seviyesi kaydedildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen toplam elektrik miktarı 15,5 milyar kilovatsaat ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Bu artış, toplam elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payının %64’e ulaşmasına yol açtı.

Bakan Bayraktar, “Enerjide tam bağımsızlık hedefimize, bu büyük potansiyelimizden azami ölçüde yararlanarak ulaşmayı planlıyoruz.” dedi. 2035 yılına kadar toplam kurulu gücün yaklaşık 80 bin megavat artacağı ve bunun 60 bin megavatının yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasının hedeflendiği ifade edildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.