Emtia Piyasaları Geçtiğimiz Haftayı Yön Bulmaya Çalışarak Geçirdi

Emtia piyasası dalgalandı, bazıları yükselirken bazıları düştü.

Emtia Piyasası Geçen Hafta Karışık Bir Tablo Sergiledi

Geçen hafta emtia piyasaları, hava durumu olaylarının üretim üzerindeki endişeleri artırmasına rağmen yön arayışı içindeydi. Ancak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) belirsizliği, jeopolitik riskler ve bazı ürünlerde arzda endişelerin azalması bu etkilerini sınırladı.

ABD Merkez Bankası’nın Etkisi

Fed’in faiz indirimi beklentilerinin artmasına rağmen, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının etkisi hissedilirken faiz oranı 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-5,50 aralığında sabit tutuldu.

Hava Durumu Endişeleri ve Jeopolitik Riskler

Küresel hava durumu olayları, emtia fiyatlarını destekledi. Ancak jeopolitik riskler ve bazı ürünlerdeki arz endişelerinin azalması bu etkiyi sınırladı.

Değerli Metallerde Düşüş Eğilimi

Altın ve gümüş düşüş kaydedarken, platin değer kazandı. Fed’in faiz indirimine yönelik belirsizlik ve jeopolitik risklerin azalması, altının fiyatını baskıladı.

Tezgah Üstü Piyasada Karışık Seyir

Tezgah üstü piyasada bakır ve alüminyum fiyatları azalırken, nikel, çinko ve kurşun fiyatları yükseldi. Analistler, bakır fiyatlarının talep görünümünün olumlu olmasına rağmen düşüş göstermeye devam edebileceğini belirtiyor.

Enerji Piyasası

Brent petrol fiyatları düşüş kaydetti, ancak doğal gaz fiyatları yükseldi. Orta Doğu’da ateşkes beklentileri petrol fiyatlarını aşağı yönlü yönlendirirken, arz sorunları doğal gaz fiyatlarını yukarı çekti.

Tarım Grubunda Karışık Seyir

Buğday fiyatları yatay seyrederken, mısır ve soya fasulyesi fiyatları arttı. Pirinç ve pamuk fiyatları düşüş kaydetti, kahve ve şeker fiyatları ise yükseldi.

Kakao Tarihinin En Hızlı Haftalık Düşüşünü Kaydetti

Arz endişelerinin azalmasıyla kakao fiyatları tüm zamanların en hızlı haftalık düşüşünü yaşadı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.