Elektronik Tebligat: 5 Yılda 7,1 Milyar TL Kamudan Çekildi

PTT’nin UETS sistemi, 5 yılda 213 milyon e-tebligat göndererek kamuya 7,1 milyar TL tasarruf sağladı.

PTT’nin Elektronik Tebligat Hizmeti 5 Yılda 213 Milyon Tebligata Ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, PTT AŞ’nin sunduğu Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’nin (UETS) başarıyla beşinci yılını doldurduğunu duyurdu.

UETS ile vatandaşlar, tüzel kişiler ve kamu kurumları yurt içi ve yurt dışından hızlı ve güvenli şekilde elektronik tebligat hizmeti alabiliyor. Bu sistemin yaygınlaşması, zamandan tasarruf sağlarken çevrenin korunmasına da önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Bakan Uraloğlu, 2019’da uygulamaya konulan UETS üzerinden beş yılda 213 milyon elektronik tebligat gönderildiğini belirtti. Sistem, zaman, iş gücü ve maliyet açısından avantaj sağlamasının yanı sıra 126.990 ağacın korunmasını sağlayarak 7 milyar 136 milyon 589 bin TL kamu tasarrufu sağladı.

Mobil Uygulamayla Kolay Arşivleme

UETS, mobil uygulama ile vatandaşların elektronik tebligatlarını kolayca görüntülemelerini ve arşivlemelerini sağlıyor. Uygulama üzerinden vatandaşlar, yeni tebligatlar hakkında anında bildirim alabilir ve tebligatları dijital ortamda saklayabilirler.

Kullanıcı Dostu Sistem

Uraloğlu, bu yıl başında devreye alınan yeni sistemle kullanıcıların e-Devlet hesapları üzerinden kimlik doğrulaması yaparak dünyanın her yerinden UETS hesaplarına erişebildiklerini söyledi.

Yüksek Güvenlik

UETS, e-Devlet hesabı, elektronik imza veya mobil imza ile erişilebilir. Vatandaşlar ayrıca PTT müdürlüklerine şahsen başvurarak UETS adreslerini alabilirler. Elektronik tebligat adresi, kullanıcıların doğrulanmış cep telefonuna veya e-postasına ücretsiz olarak gönderilir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.