Elektronik Ödemelerde İstismara Karşı Hukuki Önlemler Masada

Ödeme ve e-para hukuku, İstanbul zirvesinde masaya yatırıldı.

TÖDEB ve Adalet Bakanlığı, Ödeme Sektöründe Hukuki İşbirliğinde

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) ve Adalet Bakanlığı iş birliğiyle İstanbul’da düzenlenen “Ödeme ve Elektronik Para Sektöründe Hukuki ve Adli Süreçleri Değerlendirme Toplantısı”nda, sektörün hukuki ve adli süreçleri ele alındı.

Toplantı Ayrıntıları

Toplantıya Cumhuriyet savcıları, bankacılık uzmanları, emniyet ve jandarma mensupları ile TÖDEB üyeleri katıldı. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şenol Taş’ın açılış konuşmasında teknolojinin gelişmesiyle bilişim suçlarının arttığı ve özellikle dijital kanallarda gözlemlendiği vurgulandı. Toplantıda bu alanda uzmanlaşmanın önemi ve işbirliği yaparak dolandırıcılıkla mücadele edilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

TÖDEB’in Rolü

TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin, toplantının sektörün geleceğini daha güvenli hale getirecek kararlara vesile olacağını belirtti. Bilgetekin, sektör paydaşlarının sürekli iletişim içinde olmasının hukuki ve adli süreçler açısından kritik olduğunu vurguladı.
Toplantı sonucunda, dijital pazarda dolandırıcılığın önlenmesi ve son kullanıcının korunmasının öncelikli hedefler olduğu vurgulandı. Katılımcılar, işbirliğinin bu hedeflere ulaşmada hayati önem taşıdığını belirttiler.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.