Duracell ve Mot Grup Bilişim Rekabet Soruşturmalarında Son Nokta

Rekabet Kurulu, Duracell ve Mot Grup’a toplam 13 milyon TL ceza kesti.

Rekabet Kurumu Hızlı Tüketim Malları Sektöründe İhlallere Ceza Kesti

Rekabet Kurumu, hızlı tüketim malları sektöründe pil tedarikçisi Duracell Satış ve Dağıtım Limited Şirketi ile IT dağıtıcısı Mot Grup Bilişim Limited Şirketi’nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği kanaatine vardı.

Duracell

Duracell’in alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemeye yönelik uygulamaları tespit edilerek uzlaşma yoluyla sonuçlandırıldı. Bölge ve internet satış kısıtlaması iddiaları ise taahhütle son buldu.

Bu kapsamda Duracell’e 8 milyon 558 bin 679 TL idari para cezası uygulandı.

Mot Grup

Mot Grup’un da yeniden satıcılarının fiyatlarını belirlediği ve internet satışlarını kısıtladığı tespit edildi. Soruşturma sonunda şirkete 4 milyon 826 bin 464 TL idari para cezası kesildi.

Metser Çelik

Kurul ayrıca Metser Demir Çelik Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ’nin tek kontrolünün Opta Germany Holding GmbH aracılığıyla “Speyside I GP” tarafından devralınmasına ilişkin başvuruyu nihai incelemeye aldı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.