DTÖ: Küresel Mal Ticaretinde Aralıklı İyileşme Tahmini

DTÖ: Küresel ticaret 2024’te canlanacak; Ancak jeopolitik gerilimler risk oluşturuyor.

DTÖ’nün Küresel Mal Ticareti Barometresi, Mal Ticaretindeki Sürekli İyileşmeyi Gösteriyor

Giriş:

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Mal Ticareti Barometresi Raporu’nun son sayısını yayınladı. Raporda, mal ticaretinin 2023’ün başlarında kademeli olarak toparlanması bekleniyor, ancak jeopolitik gerilimler toparlanmayı tehdit ediyor.

Mevcut Durum:

DTÖ Mal Ticareti Barometresi şu anda 100,6 olarak ölçülüyor ve bu da 100 olan temel değerin biraz üzerinde. Bu, mal ticaretinin yılın ilk aylarında toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Ancak raporda, bölgesel çatışmalar ve jeopolitik gerilimlerin kazanımları kolayca tersine çevirebileceği konusunda uyarılıyor.

Sonuçlar:

Mal ticaret hacmi geçen yılın üçüncü çeyreğinde geçen seneye göre %2,5 azaldı. 2023’ün Ocak-Ekim döneminde ticaret hacmi büyük ölçüde sabit kaldı ve üçüncü çeyrekte de neredeyse hiç değişmedi. Bu eğilimler, DTÖ’nün 2023 için tahmin ettiği %0,8’lik mal ticareti büyüme tahmininden daha düşük.

Barometre Bileşenleri:

Barometre bileşenlerinin çoğu nötrdür. İhracata yönelik siparişler ve hava taşımacılığı göstergeleri eğilimin biraz üzerinde yükselirken, konteyner taşımacılığı ve hammadde ticareti göstergeleri eğilimin biraz altında kalıyor. Otomobil üretimi ve satışları da yüksek seviyelerde seyrediyor.

Riskler ve Belirsizlikler:

Mal ticaretindeki iyileşmenin 2024’te devam etmesi bekleniyor. Ancak raporda, yaygın aşağı yönlü riskler nedeniyle belirsizliğin devam ettiği vurgulanıyor.

Sonuç:

DTÖ Küresel Mal Ticareti Barometresi, mal ticaretindeki iyileşmeden umut verici işaretler sunuyor. Ancak, devam eden jeopolitik gerilimlerin toparlanma üzerinde potansiyel riskler oluşturduğu unutulmamalıdır. Barometredeki 100’ün üzerindeki okumalar, trendin üzerinde büyüme anlamına gelirken, 100’ün altındaki okumalar trendin altındaki büyümeyi gösterir. DTÖ Küresel Mal Ticareti Barometresi yılda 4 kez yayınlanmaktadır.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.