Doğu Karadeniz’in Yeşil Altını: 32 Milyon Dolarlık Meyve-Sebze İhracatı

Karadeniz’den Dünyaya: 2024’te 27 Ülkeye 32 Milyon Dolar Meyve-Sebze İhracatı

Doğu Karadeniz Bölgesi Yaş Meyve ve Sebze İhracatı: Durum ve Öneriler

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yazılı açıklamasında, bölgeden en yüksek oranda ihracat yapılan ülkelerin Rusya Federasyonu, Gürcistan ve Almanya olduğunu bildirdi. Dış satımın %57’si Rusya Federasyonu’na gerçekleştirilirken, Ocak-Şubat döneminde 27 ülkeye 68 bin 987 ton yaş meyve ve sebze ihracatı yapılarak 32 milyon 347 bin 502 dolarlık gelir elde edildi.

Ancak Kalyoncu, yaş meyve ve sebze ihracatında enflasyonun etkisiyle girdi fiyatları ve işçilik ücretlerinde önemli artışların yaşandığını belirtti. Bu durum, bazı geleneksel müşterilere rekabetçi fiyatlar sunulamamasına neden oldu.

Kalyoncu, ihraç edilecek ürünlerin kalitesinin sağlanması için hasat aşamasında sıkı kontroller yapılması gerektiğini vurguladı. Ülke ekonomisi için stratejik bir sektör olan tarımın hassasiyetle korunması gerektiğini ve ihracatçıların rekabet edebilmesi için destekleyici uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Dünya genelinde en büyük tehdit olarak küresel ısınmanın tarım sektöründe yol açtığı üretim kayıplarına değinen Kalyoncu, şunları önerdi:

  • Tarım sektörüne pozitif ayrımcılık uygulayan politikalar uygulanması
  • Yaş meyve ve sebze üretimini teşvik eden destekleme modelleri geliştirilmesi
  • Gereksiz bürokratik engellerin kaldırılması
  • Güvene dayalı ve teknolojik uygulamaların teşvik edilmesi
  • Nüfusu azalan köylerin yeniden cazip hale getirilmesi
  • Üretimi teşvik eden destek mekanizmalarının hayata geçirilmesi

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.