Doğu Karadeniz İhracatta Rekor Kırdı: 4 Ayda 525,5 Milyon Dolarlık Satış

Doğu Karadeniz’in ihracatı 2024’ün ilk 4 ayında 525 milyon doları aştı. #Trabzon #Rize #Artvin #Gümüşhane

Doğu Karadeniz’den Dış Ticarette Artış

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Saffet Kalyoncu, yılın ilk dört ayında Trabzon’dan 408,859 milyon dolar, Rize’den 68,837 milyon dolar, Artvin’den 30,057 milyon dolar ve Gümüşhane’den 17,747 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

Fındık, 258,101 milyon dolarlık ihracatla en çok ihraç edilen ürün olurken, onu su ürünleri ve mamulleri (66,915 milyon dolar), yaş meyve sebze (64,336 milyon dolar), maden ve metaller (53,259 milyon dolar) takip etti. Taşıt araçları ve yan sanayi ise 12,838 milyon dolarlık ihracatla beşinci sırada yer aldı.

Kalyoncu, Doğu Karadeniz’in 120 ülkeye ihracat yaptığını belirterek, en fazla ihracat yapılan ilk beş ülkenin İtalya, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Almanya ve Çin olduğunu kaydetti. Çin’e ihracatta %46, Gürcistan’a ihracatta %19 ve Almanya’ya ihracatta %1 artış yaşandı. Bölgenin toplam ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre %4 arttı.

Ayrıca Vietnam, Japonya, Güney Kore, İzlanda, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Çekya, Tunus ve Estonya gibi ülkelere yapılan ihracatta önemli artışlar kaydedildi. İzlanda, Venezuela, Sri Lanka, Moğolistan, Bahreyn, Palau, Filipinler, Mayotte ve Umman gibi ülkeler de bu dönemde dış satım yapılan ülkeler arasına eklendi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.