Dış Ticaret Açığı Azalmaya Devam Ediyor: Bakan Şimşek 8 Aylık Kesintisiz İyileşmeyi Duyurdu

Şimşek: Dış ticaret açığı 8 aydır düşüşte

Türkiye’nin Dış Ticaret Açığı 8 Aydır İyileşme Kaydediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 8 aydır devam eden yıllık dış ticaret açığındaki iyileşme trendinin sürdüğünü duyurdu. Mart ayında, yıllık dış ticaret açığı önceki yılın aynı dönemine kıyasla 26 milyar dolar azalarak 92 milyar dolara geriledi.

Bakan Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu’nun mart ayı dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı paylaşımda, “Ekonomi programımız etkili oluyor. Yıllık dış ticaret açığımız son 8 aydır kesintisiz iyileşme gösteriyor. Mart ayında da bu düşüş devam ederek açığımız 26 milyar dolar azalarak 92 milyar dolara geriledi” dedi.

Şimşek, 2024 yılının ilk çeyreğinde yıllık mal ihracatının 257,6 milyar dolara, turizm gelirlerinin ise 56,3 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

Bakan Şimşek, pandemi sonrası tedarik zincirlerindeki yeniden yapılanmanın, stratejik rekabetin ve küresel ticaretteki parçalanmanın dost ve müttefik ülkelerden tedarik eğilimini artırdığını vurguladı. Türkiye’nin stratejik konumuyla bu trendlerden en olumlu etkilenen ülkeler arasında olduğunu belirten Şimşek, “Verimliliği artıracak yapısal reformlarla küresel ticaretteki konumumuzu daha da güçlendireceğiz” ifadesini kullandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.