DEİK’ten Ekonomiye “Bilgi Üçgeni”: Emek, Sermaye Artı Bilgi

Geleceğin ekonomisi: Emek, sermaye ve bilgi üçlüsü

Teknolojinin Ekonomiyi Dönüştürdüğü Vurgulandı

DEİK Başkanı Nail Olpak, ekonomiye bilgiyi de ekleyerek üç başlığa ayırdıklarını belirtti.

Ekonomide Bilginin Önemi Artıyor

“Ekonomiyi geleneksel olarak emek ve sermaye şeklinde iki başlıkta düşünürdük. Şimdi bilgiyi de çok ciddi bir şekilde bu başlıkların içerisine koyuyoruz.” diyen **DEİK Başkanı Nail Olpak**, teknolojinin gelişimiyle bilginin saklanmasının ve iş modellerinde kullanılmasının kolaylaştığını ifade etti.

Rekabet Artıyor

Olpak, bu durumun rekabetin de artmasına neden olduğunu vurguladı: “Bilgiyi saklamak, sadece saklamak değil yeni iş modellerinde kullanmak kolay oldu, daha mümkün oldu ama bu aynı zamanda rekabetin de önümüzde artarak geldiğini bize hatırlatıyor.”

Gençlere ve Startup’lara Güven

Olpak, bu süreçte gençlere ve startup’lara güvendiğini belirterek, günümüzde teknolojik dönüşümün önemli bir kısmının startup’lar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Dijital Teknolojilere Odaklanma

DEİK’in de Dijital Teknolojiler İş Konseyi çalıştığını aktaran Olpak, amaçlarının teknoloji ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamak olduğunu açıkladı.

Rekabet Gücü için Yenilik ve Verim

MMG Genel Başkanı Bülent Şen, ülkelerin rekabet gücünün bilim ve teknoloji üretimine ve uzman birey yetiştirme kapasitesine dayandığını söyledi.

Şen, yenilik ve yüksek verimli ürünlerin üretilmesinin rekabet gücü için gerekli olduğunu vurguladı: “Rekabet gücüne sahip olabilmek için hem yenilikçi hem de verimi yüksek ürünler üretebiliyor olmalıyız.”

Yüksek Teknolojili Üretim ve Katma Değer

Şen, Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasına girmesi için yüksek teknolojili üretime önem vermesi ve yerli şirketlerin katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini ifade etti.

AR-GE’ye Hız

Şen, ülkede AR-GE çalışmalarına hız verildiğini ve şirketlerin dünya piyasalarında rekabet edebilir hale geldiğini belirtti.

Platform Rolü

Etkinliğin, kamu ve özel sektör AR-GE merkezleri, üniversite teknoparkları ve inovatif ürünlerin aynı platformda buluşmasını sağladığı kaydedildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.