Çinli Yatırımcıların Altına Hücumu Küresel Değerli Metal Piyasasını Sarsıyor

Çin’deki ekonomik belirsizlikler, yatırımcıları altına yönlendirerek fiyatlarını desteklemeye devam ediyor.

Altın: Güvenli Liman Durumunu Koruyor

Ukrayna’daki devam eden çatışma ve İsrail-Filistin gerilimleri, jeopolitik belirsizliği artırdı ve altının “güvenli liman” statüsünü daha da güçlendirdi.

Enflasyon ve Politikalar

Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları, enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yüksek tuttu. Ancak yakın zamanda oranları düşürme beklentileri, altının bir yatırım aracı olarak cazibesini artırıyor.

Rekor Yükseklik

12 Nisan’da 2.432 doları aşan altının ons fiyatı, 2.310 doların üzerinde seyrediyor. Küresel piyasalar, altın fiyatlarındaki rekor seviyelerden etkilenmeye devam ediyor.

Çin’in Arttan Talebi

Altının en büyük üreticisi ve tüketicisi olan Çin, artan altın talebiyle dikkat çekiyor. Düşük faiz oranları, Hindistan’daki düğün sezonu ve Çin’deki yeni yıl gibi faktörler talebi destekliyor.

Çin’de Artan Üretim ve Tüketim

Çin Altın Birliği verilerine göre, Çin’in 2024’ün ilk çeyreğinde altın üretimi ve tüketimi artmaya devam ediyor. Birinci çeyrekte 85.959 ton üretilen altın, önceki yıla göre %1,16 arttı. Tüketim ise %5,94 artarak 308.905 tona ulaştı.

Güvenli Varlıklara Yönelim

Uzmanlar, Çin’deki emlak krizi, istikrarsız borsa ve zayıflayan yuan nedeniyle yatırımcıların altın gibi güvenli varlıklara yönelmeye devam edebileceğine inanıyor.

Merkez Bankalarının Müdahalesi

Dünya Altın Konseyi, Çin Halk Bankası’nın rezervlerini dolardan uzaklaştırmak ve kurdaki değer kaybını önlemek için 17 aydır altın satın aldığını bildirdi. Çin Halk Bankası’nın bu yıl da alımlarını sürdürmesi bekleniyor.

Altının “güvenli liman” statüsü, jeopolitik belirsizlikler ve Çin’in artan talebi nedeniyle güçlenmeye devam ediyor. Merkez bankalarının faiz oranlarını düşürme beklentileri de altının yatırım cazibesini artırıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.