Bundesbank Başkanı Nagel: ECB, Kesin Faiz Oranı Yolundan Sapmak Zorunda

Bundesbank, enflasyonun Avrupa’da dirençli olabileceğini ve ECB’nin hazirandaki faiz indiriminin ardından ne olacağını söyleyemeyeceğini ifade ediyor.

ECB Para Politikası ve Enflasyon

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, DZ Bank Sermaye Piyasaları Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasını ve enflasyon değerlendirmelerini paylaştı.

Nagel, verilerin ECB’nin Haziran ayındaki toplantısına kadar %2’lik enflasyon hedefini karşılamaya yönelik güveni artırması halinde, Bankanın bir faiz indirimine gidebileceğini belirtti. Ancak bu adımın, bir dizi faiz indirimini gerektirmeyebileceğini vurguladı.

Mevcut belirsizlikler göz önüne alındığında, Nagel, ECB’nin belirli bir faiz oranı yolunu önceden taahhüt edemeyeceğini ifade etti. Özellikle hizmet enflasyonu kaynaklı güçlü ücret artışlarından endişe ettiğini belirterek, enflasyonun zamanında ve sürdürülebilir bir şekilde hedefe döneceğine henüz tam olarak inanmadığını belirtti.

Nagel, Haziran ayına kadar enflasyon yolculuğu hakkında “çok daha fazla şey” bilinmesinin beklendiğini ekledi.

ECB’nin orta vadeli %2 enflasyon hedefi, tahminlere göre ulaşılabilir. Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Avro Bölgesi’ndeki yıllık enflasyon Şubat ayında %2,6 iken Mart’ta %2,4’e geriledi.

ECB, Temmuz 2022’den bu yana faiz oranlarını toplam 450 baz puan artırdı. Eylül 2023’te mevduat faizini %4’e yükseltti, ancak Ekim, Aralık, Ocak, Mart ve Nisan toplantılarında değişiklik yapmadı.

ECB’nin ilk faiz indirim adımına yaklaştığı belirtiliyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin enflasyonun %2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde yaklaştığına dair güveninin artması halinde para politikasını gevşetebileceğini ancak faiz oranı yolu konusunda önceden taahhüt bulunmadığını belirtti.

Almanya, İtalya, Hollanda, Slovakya, İspanya, İrlanda ve Yunanistan merkez bankası başkanları, faiz indirimi için Haziran ayını işaret etti.

ECB, faiz oranlarını belirlemek üzere 6 Haziran’da toplanacak.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.