BP-ADNOC’den İsrail’e 2 Milyar Dolarlık Hisse Alımı Durduruldu

bp ve ADNOC, NewMed’in %50 hissesi için 2 milyar dolarlık teklifi belirsizlikler nedeniyle askıya aldı.

NewMed Energy’nin Hisse Satın Alım Görüşmeleri Askıya Alındı

NewMed Energy Limited Partnership, planlanan hisse satın alım görüşmelerinin “dış ortamda yaratılan belirsizlik” nedeniyle askıya alındığını duyurdu.

Açıklamada, bp ve ADNOC’un hisse alımına olan ilgisini sürdürdüğü belirtildi: “Süreç, görüşmeler yeniden başlayana veya tamamen sonlandırılana kadar askıda kalacaktır. Görüşmelerin devam edip etmeyeceği, gelecekte bir anlaşmaya varılıp varılamayacağı veya bir anlaşmaya varılması halinde şartların ne olacağı konusunda herhangi bir kesinlik bulunmamaktadır.”

Geçen yıl Mart ayında bp ve ADNOC, NewMed’in %50 hissesini satın almak için bağlayıcı olmayan bir teklif sunmuştu. Hisse satın alımının değeri yaklaşık 2 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

NewMed, İsrail’in en büyük doğal gaz sahası Leviathan’da %45 ve Afrodit sahasında %30 paya sahiptir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.