Borsa, Rekor Kırılan Yükselişle Gününü Tamamladı

BIST 100, günü %1,12 artışla 9.155’te kapattı.

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi, önceki kapanışın 101,14 puan üzerinde bir artış göstererek yükseldi. İşlem hacmi toplamda 122,9 milyar liraya ulaştı.

Bankacılık endeksi %3,05 ve holding endeksi %0,11 değer kazandı. Sektörel endeksler arasında en yüksek artış %3,38 ile sigorta sektöründe görülürken, en büyük düşüş %1,77 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı sektöründe yaşandı.

ABD’de tarım dışı istihdam, Şubat ayında 275 bin kişilik bir artışa tanık oldu. İşsizlik oranı %3,7’den %3,9’a yükselerek iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Federal Rezerv (Fed) tarafından yakından takip edilen ortalama saatlik kazanç, Şubat 2022’den bu yana %0,1 ile en düşük artışını kaydetti.

Analistler, işsizlik oranındaki artışa ve ücret artışlarındaki yavaşlamaya rağmen güçlü istihdam artışının, Fed’in yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceği beklentisini desteklediğini söylüyor.

Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirme raporu, hafta içerisinde beklenen önemli açıklamalar arasında yer alıyor.

Haftalık yoğun veri gündeminde ayrıca yurt içinde ödemeler dengesi, sanayi üretimi ve iş gücü istatistikleri ile TCMB piyasa katılımcıları anketi dikkat çekecek. Yurt dışında ise ABD enflasyonu, ÜFE, sanayi üretimi, perakende satışlar, Japonya büyümesi, Almanya enflasyonu ve İngiltere sanayi üretimi takip edilecek.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.000 ve 8.900 seviyeleri destek, 9.200 ve 9.300 seviyeleri direnç olarak izlenecek.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.