Borsa Dalgalanmaya Son Dakikada Rağmen Günü Yükselerek Kapattı

BIST 100 %0,80 artışla 9.722,09’da kapattı.

Hisse Senedi Piyasaları Karışık Bir Gün Geçirdi

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa kıyasla 77,07 puan yükselerek gün sonunda 102,2 milyar lira işlem hacmine ulaştı. Bankacılık sektörü endeksi %2,77 ve holding sektörü endeksi %0,69 değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en yüksek getiriyi %3,50 ile finansal kiralama ve faktoring endeksi elde ederken, en fazla kaybı %7,42 ile spor endeksi kaydetti.

Analistler, küresel hisse senedi piyasalarının ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi zamanlaması konusundaki belirsizlikler nedeniyle dalgalı seyrettiğine dikkat çekti.

Yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı açıklayacak olması ve ABD’de büyüme, toptan stoklar ve haftalık işsizlik başvurularının takip edileceği vurgulandı. Ayrıca teknik açıdan BIST 100 endeksinde direnç seviyelerinin 9.800 ve 9.900 puan, destek seviyelerinin ise 9.600 ve 9.500 puan olduğu belirtildi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin politika faizini %50’de sabit tutacağı öngörüsünde bulundu. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin ortalaması ise %45 oldu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.