Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu Kapsamındaki Faiz Oranlarında Artış

Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde uygulanacak faiz oranlarında artış yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, sözleşme ile belirlenmemiş faiz ödemelerinde geçerli olan yıllık yüzde 12 faiz oranı yüzde…

Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde uygulanacak faiz oranlarında artış yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, sözleşme ile belirlenmemiş faiz ödemelerinde geçerli olan yıllık yüzde 12 faiz oranı yüzde 24’e yükseltildi.

Yeni yasa kapsamında Cumhurbaşkanı, bu faiz oranını aylık olarak belirleme yetkisine sahip olup, oranı yüzde 10’a kadar düşürebileceği veya bir katına kadar artırabileceği belirtiliyor. Bu değişiklik, borçlar ve ticaret alanındaki faiz uygulamalarında önemli bir yenilik getiriyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.