Bolat, Berlin’de Alman Şirketlerine Türkiye Yatırımı İçin Çağrıda Bulundu

Bakan Bolat, Alman iş dünyasını Türkiye’ye yatırıma çağırdı: “Türk iş dünyasıyla ortaklıklar, büyük fırsatlar sunuyor. Türkiye, güvenilir bir ekonomi.”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Almanya ile Türkiye Arasındaki İş Birliği Parlak Bir Geleceğe Doğru İlerliyor

Almanya’da temaslarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Almanya’nın Türkiye’nin en güçlü ekonomik ortaklarından biri olduğunu vurguladı. Bolat, “Almanya ile tarihi, siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz son derece güçlüdür” dedi.

Bolat, Türkiye’nin Almanya’daki gurbetçi nüfusunun ilişkilerde önemli bir rol oynadığını belirtti. “3,5 milyon kıymetli vatandaşımızın varlığı Türkiye-Almanya bağını özel kılıyor” diye ekledi.

Almanya, Türkiye’nin Bir Numaralı İhracat Pazarı

Bolan, Almanya’nın Türkiye’nin 21 milyar dolarlık ihracatıyla ilk sırada yer aldığını ve 28 milyar dolarlık ithalatıyla üçüncü sırada bulunduğunu açıkladı. Bakan, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaştı. Liderlerimiz bu rakamı 60 milyar dolara çıkarmayı hedefliyorlar” dedi.

AB ile İlişkilerde Almanya’nın Önemi

Bolat, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde Almanya’nın kilit bir rol oynadığını vurguladı. “AB’nin altıncı büyük ticaret ortağı Türkiye’yiz. Karşılıklı ticaret hacmimiz 211 milyar dolar. AB ile ilişkilerimizi ilerletmeye kararlıyız” dedi. Bakan, bu konuda Almanya’nın AB Liderler Zirvesi’ndeki desteğini beklediklerini belirtti.

Türkiye’ye Yatırım Çağrısı

Bolat, Alman iş insanlarına Türkiye’ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Bakan, “Türkiye güvenilir bir tedarik zinciri, lojistik ağ ve üretim kalitesiyle öne çıkıyor. Yabancı yatırımcılar için Türk yatırımcılarla eşit koşullar sunuyoruz” dedi.

Parlak Gelecek

Bolat, 2024 yılında Türkiye-Almanya diplomatik ilişkilerinin 100. yılını kutlayacaklarını belirtti. “Alman Cumhurbaşkanı yakında Türkiye’yi ziyaret edecek. Alman iş dünyası ona eşlik edecek” dedi. Bakan, “Alman-Türk ilişkilerinin geleceği parlak. İş birliğiyle çok daha büyük fırsatlar yakalayabiliriz” diye sözlerini tamamladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.