BoE’nin Bailey’i: Haziran’da Faiz Artışı Masada, Ancak Kesin Değil

Bailey, Haziran’a kadar enflasyon ve istihdam verilerini gözleyeceğini, ancak faiz artışlarının ne planlandığını ne de ihtimal dışı olduğunu belirtti.

Bank of England, Faiz Oranlarını Sabit Tuttu, Bailey Enflasyonun Azaldığını Söyledi

Para Politikası Kurulu (MPC), temel politika faizini %5,25’te sabit bırakma kararı aldı. Basın toplantısında konuşan Bank of England (BoE) Valisi Andrew Bailey, enflasyondaki artışa neden olan “küresel şokların” etkisinin azalmaya başladığını belirtti.

Bailey, İngiltere’de yıllık enflasyonun %3’e yaklaştığını ve önümüzdeki aylarda BoE’nin hedefi olan %2’ye gerilemesini beklediklerini ifade etti. Ancak Bailey, “Bu olumlu gelişmelere rağmen henüz faiz oranlarını düşürme noktasında değiliz” dedi.

Bailey, ileride karar vermede gelecekteki ekonomik verilerin rol oynayacağını vurguladı. Ancak verilerdeki sürprizlerin azaldığını ve bunun normal ekonomik koşullara dönüşün bir işareti olduğunu belirtti. BoE’nin Haziran toplantısından önce iki enflasyon verisi ve bir istihdam piyasası verisini daha değerlendireceğini söyledi.

Bailey, Haziran toplantısında politika faizinde bir değişiklik yapılmasının ne olası ne de planlı olmadığını açıkça belirtti.

Bailey, yüksek ücret artışlarına yol açan baskıların da hafiflemeye başladığını söyledi. Enflasyonun %2 hedefine düşürülmesinde ilerleme kaydedildiğini belirten Bailey, “Önümüzdeki çeyreklerde faiz oranlarını düşürmemiz ve para politikasını biraz daha az kısıtlayıcı hale getirmemiz gerekecek” dedi.

Bailey, faiz indirimlerinin piyasa beklentilerinden daha hızlı olabileceğini ancak enflasyon görünümüne ilişkin işaretleri dikkatle incelediklerini belirtti. BoE’nin verilerin enflasyonun %2’ye sürdürülebilir bir şekilde düşmesi için riskleri azaltıp azaltmadığına karar vermesi gerektiğini vurguladı.

Bailey, İngiltere’deki ekonomi ve enflasyon dinamiklerinin ABD’den farklı olduğunu ve piyasa beklentilerinde son zamanlarda bir miktar ayrışma görüldüğünü ifade etti. ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinde öne geçmesi gerektiğini ve BoE de dahil olmak üzere diğerlerinin daha sonra hareket etmesinin yasal bir zorunluluk olmadığını belirtti.

Bailey, BoE’nin enflasyon hedefini yerine getirmekle yükümlü olduğunu ve politika faizinde küçük bir indirimle bile para politikasının kısıtlayıcı kalabileceğine inandığını söyledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.