BioNTech Yeni Çeyrekte 315,1 Milyon Avro Kaybetti

BioNTech, Kovid aşı talebindeki azalma nedeniyle 315 milyon avro zarar bildirdi.

BioNTech, Kovid-19 Aşı Satışlarındaki Düşüşün Etkisiyle Net Zarar Açıkladı

BioNTech, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin bilançosunda 315,1 milyon avro net zarar açıkladığını duyurdu. Bu, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 502,2 milyon avroluk net karın önemli bir düşüşü olarak kaydedildi.

Şirketin hisse başına net karı da geçen yılın ilk çeyreğindeki 14,24 avrodan bu yılın aynı döneminde 2,05 avroya düştü.

BioNTech’in geliri de bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %85 azalarak 187,6 milyon avroya geriledi. Bu, geçen yılın ilk çeyreğinde elde edilen 1 milyar 277 milyon avro gelirle karşılaştırıldığında önemli bir düşüş anlamına geliyor.

Şirket, bu finansal sonuçlardaki düşüşün, dünya genelinde Kovid-19 aşı satışlarında yaşanan düşüşten kaynaklandığını açıkladı.

Gelecek Görünümü

BioNTech, 2024 yılının son aylarında tüm yıl gelirlerinin yaklaşık %90’ını elde etmeyi beklediğini açıkladı. Şirket ayrıca, 2024/25 aşılama sezonu için varyanta adapte edilmiş bir Kovid-19 aşısı üzerinde çalıştığını belirtti.

Kovid-19 salgını sonrası BioNTech, odak noktasını kanser ilacı geliştirmeye kaydırdı. Şirket, ilk kanser ilacını 2026’da piyasaya sürmeyi planlıyor.

BioNTech ayrıca sıtma, tüberküloz ve tüberküloza karşı aşı adayları için klinik testlere başladı.

Yönetimin Yorumu

BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, yılın geri kalanında varyanta adapte bir Kovid-19 aşısı geliştirmeyi ve ticarileştirmeyi planladıklarını belirtti.

Dr. Şahin ayrıca, “Onkoloji birimimizin tam potansiyelini gerçekleştirmek için klinik geliştirme faaliyetlerimizi hızlandırmayı ve kanser ve bulaşıcı hastalıklara yönelik pazarlanan ilaçlara sahip ticari bir şirket olma amacımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.