Beyaz ve Mavi Yaka Maaşlarında Eşitlenme Bekleniyor

Rapora göre, mavi ve beyaz yakalıların maaşlarındaki eşitlenme süreci bekleniyor.

İşsizlik Beyaz Yaka İşlerin Sorunu Haline Geliyor

Rapora göre, mavi ve beyaz yakalıların maaşlarındaki eşitlenme süreci bekleniyor. İşsizlik artık beyaz yaka işlerin bir sorunu haline gelmiş durumda. 24 Saatte İş tarafından hazırlanan “İşsizlik artık beyaz yakanın sorunu” raporuna göre, 2021 yılında beyaz yaka işlerde ortalama ücret asgari ücretin 3,2 katıyken, bu oran 2024 yılında 2,2’ye düşmüş. Aynı dönemde mavi ve gri yaka işlerde ise 2021’de ortalama ücret asgari ücrete denk gelirken, 2024’te asgari ücretin 1,5 katına yükselmiş.

Talep Artarken Beyaz Yaka İş Sayıları Azalıyor

Raporda belirtilene göre, beyaz yaka işlere olan talep artmasına rağmen, beyaz yaka işlerin sayısı azalmaya başlamış durumda. Açılan ilanlarda artık yeme-içme, perakende ve lojistik gibi hizmet sektörlerine yönelme gözlemleniyor. Beyaz yaka işlerdeki ücretlerin asgari ücrete göre gerilediği ve bu durumun talep ve arz dengesini etkilediği ifade ediliyor.

Ücret Dengelerindeki Değişim: Beyaz ve Mavi Yaka Karşılaştırması

Beyaz ve mavi yaka işler arasındaki ücret dengelerinde belirgin değişimler gözlemleniyor. Beyaz yaka işlerde ücretler enflasyon oranında artarken, mavi yaka işlerin ortalama ücreti enflasyonun üzerinde artıyor. Bu durum, beyaz ve mavi yaka ücretlerinin zaman içinde yakınsadığını gösteriyor.

Eğitim Seviyesi ve İstihdam İlişkisi

TÜİK’in istatistiklerine göre, gençler arasında eğitim seviyesi arttıkça işsizlik riski artıyor. Eğitim seviyesi yükseldikçe istihdamda olma ihtimalinin azaldığı belirtiliyor. Her yıl üniversite mezunu sayısının artmasına rağmen, eğitim seviyesi yükseldikçe istihdamda olma ihtimalinin azaldığına dikkat çekiliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.