Bayraktar’dan Enerji Buluşması: Yeni Bir Dönem Başlıyor

Bayraktar, Türk-Yunan Forumu’nun enerji alanındaki iş birliğini güçlendireceğine inanıyor.

Enerji Güvenliğinde Türkiye’nin Rolü ve Türk-Yunan İş Birliği

Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk-Yunan Enerji Forumu’na video mesaj gönderdi. Bakan Dönmez, mesajında Türkiye’nin Avrupa’nın enerji güvenliğindeki kritik rolüne vurgu yaptı. “Bu forumun, Türkiye ve komşumuz Yunanistan arasında enerji alanında yeni fırsatların kapısını açmasını umuyoruz” diyen Dönmez, Türkiye’nin bölgesel iş birliğine verdiği önemi belirtti. “Enerji güvenliğimiz için ortaklıkları geliştirmeye kararlıyız” ifadesini kullanan Dönmez, hükümetlerin yanı sıra özel sektör iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Bakan Dönmez ayrıca sistemlerin elektrifikasyonuna değindi. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ile Yunanistan Bağımsız Enerji Nakil Operatörü (IPTO) arasındaki son mutabakata dikkat çeken Dönmez, “Bu, hedeflediğimiz iş birliklerinin bir örneğidir” dedi. “Enerji sistemlerimizin elektrifikasyonu ve dijitalleşmesi için bölgeyi karbonsuzlaştırma çabalarımızı sürdürmeliyiz” ifadelerini kullanan Dönmez, Türk-Yunan iş birliğinin bölgesel enerji güvenliği için hayati olduğunu vurguladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.