Bayraktar: Exxon Mobil’le LNG Anlaşması Görüşmeleri Sürüyor

Bakan Bayraktar: Exxon anlaşması 10 yıla varabilir.

Enerji Bakanı Bayraktar: Exxon Mobil ile 1,1 Milyar Dolarlık LNG Anlaşması Görüşmeleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD’li enerji şirketi Exxon Mobil ile yaklaşık 1,1 milyar dolar değerinde 2,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedariki için görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Türkiye’nin enerji bağımsızlığını artırma çabaları kapsamında adımlar attıklarını vurgulayan Bayraktar, “Hedefimiz, tek bir tedarikçiye bağımlı kalmadan yeni bir tedarik portföyü oluşturmak” dedi.

Exxon Mobil ile yürütülen görüşmelerin uzun vadeli bir anlaşmayı hedeflediğini ifade eden Bayraktar, anlaşma sağlanması halinde Türkiye’nin yıllık 2,5 milyon ton LNG temin edeceğini belirtti. Anlaşmanın süresinin 10 yıl olabileceğini aktardı.

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin tedarik güvenliğini sağlamak amacıyla farklı kaynaklardan gaz alımı seçeneklerini değerlendirdiklerini vurguladı. “Tedarik güvenliği için birden fazla kaynaktan gaz temin etmeliyiz. Rusya, Azerbaycan, İran veya LNG olabilir” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, Türkiye’nin Akkuyu’da Rusya ile işbirliği halinde ilk nükleer santralinin inşasını sürdürdüğünü hatırlattı. Karadeniz’de benzer bir nükleer proje için Rusya ve Güney Kore’nin ilgi gösterdiğini belirtti.

Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz çıkardığını ve Güneydoğu’da petrol üretimi yaptığını aktaran Bayraktar, yıl sonunda Karadeniz’de petrol aramalarının da başlayacağını söyledi.

Bakan Bayraktar, yürütülen bu projelerin “enerji alanında oyunun kurallarını değiştirecek potansiyele sahip olduğunu” kaydetti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.