BARKAN: İnsansız Kara Aracı, Yenilikçi Silahlarıyla Sahada

BARKAN’ın yenilikçi silahı, test alanlarında etkileyici sonuçlar verdi.

Türk Savunma Sanayisinin Gelişen Yetenekleriyle Güvenlik Güçlerine Yeni Çözümler

Türk savunma sanayisi, güvenlik güçleri için yenilikçi çözümler üretmek üzere çeşitli yetenekleri birleştirmektedir. Yerli ekosistem, gelişen teknolojiler ve kullanıcı taleplerini göz önünde bulundurarak inovatif çalışmalar yürütmektedir.

Örneğin, insansız kara aracı platformuna yönelik entegre faydalı yükler, güvenlik güçlerinin yeteneklerini artırmaktadır. BARKAN insansız kara aracına, Repkon Defence’in 40 mm Otomatik Bombaatarı (RDS40-AGL) ve Unirobotics’in TRAKON Lite Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi eklenmiştir.

BARKAN, bu entegrasyonların ardından kapalı ve açık alanlarda test edilmiş ve yüksek performans göstermiştir.

Yerli ve milli insansız kara aracı çözümleri, farklı sınıflarda geliştirilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulmaktadır.

“Orta sınıf 1. seviye insansız kara aracı” BARKAN, HAVELSAN’ın “dijital birlik” konseptinin bir parçası olarak tasarlanmıştır. 2023 sonunda envantere giren BARKAN, asimetrik tehditleri ortadan kaldırabilir ve zorlu koşulların üstesinden gelebilir. Yüksek riskli askeri görevlerde savaş etkinliğini artıran BARKAN, çeviklik gerektiren senaryolarda ileri güvenlik sağlar.

Saatlerce görev yapabilen BARKAN, TRAKON LITE entegrasyonu ile makineli tüfekleri ve 40 mm Otomatik Bombaatarı taşıyabilecektir. RDS40-AGL, güvenilirlik ve dayanıklılık özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.