Bankaların ATM Devrimi: 7 Kamu Bankasının Hizmetleri Bir Arada

Bankacılık sektöründen 7 kurumun ortak girişimi TAM ile gurur duyuyoruz.

Türkiye’nin ATM Merkezi (TAM) Projesi Lansmanı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Bileşim AŞ Genel Müdürü Murat Hakseven ve ilgili kişilerin katılımıyla düzenlenen Türkiye’nin ATM Merkezi (TAM) projesi lansman töreni, İstanbul Finans Merkezi’ndeki VakıfBank Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

TBB Başkanı Çakar, bankacılık sektöründeki 7 bankanın işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin ATM projesinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

TAM ATM platformuna dahil olan bankaların ülkedeki toplam ATM sayısının %36’sına, yapılan işlemlerin ise %40’ına sahip olduğuna dikkat çeken Çakar, projenin bankalar için satın alma ve operasyonel maliyetleri azaltacağını, finansal erişimi kolaylaştıracağını ve müşteri memnuniyetini artıracağını vurguladı.

Ayrıca, ATM’lerin yazılımı ve izlenmesi gibi işbirliklerinin önümüzdeki dönemde daha fazla yaygınlaşarak bütüncül bir ATM platformu oluşturmasını beklediklerini belirtti.

TAM ile Masrafsız ve Komisyonsuz İşlemler

Bileşim AŞ Genel Müdürü Murat Akseven, ödeme sistemlerinin hızla gelişmesiyle günlük hayatta önemli bir yer edindiğini ifade etti.

Mobil bankacılık ve dijital kanalların aktif kullanımının zaman ve para maliyetlerini etkilediğini vurgulayan Akseven, TAM projesinin, tüm kamu bankalarının işbirliğiyle, müşterilerin para çekme, para yatırma ve bakiye sorma gibi temel işlemleri kendi bankalarının işlem setleriyle masrafsız ve komisyonsuz yapabilmelerini sağlayan benzersiz bir yapı olduğunu belirtti.

Akseven, platformun başka bankaları da bünyesine alacak şekilde tasarlandığını ve bu sayede merkezi ve saha operasyonlarında önemli tasarruflar sağlanacağını vurguladı. Üye bankaların müşterilerinin şu anda 5.600, yakın zamanda ise 19.000 TAM ATM’sine erişebileceklerini sözlerine ekledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.