Balıkesir Kağıt Fabrikası Yılda Tonlarca Hurdayı Canlandırıyor

Altıeylül’de Varaka, yılda çeyrek milyon ton hurdayı canlandırıyor.

1981 yılında gazete ve kitap kağıdı üretimi için kurulan Balıkesir Kağıt Fabrikası, 2003 yılında özelleştirilerek Varaka Kağıt Sanayi AŞ adını aldı ve Albayrak Grubu’na katıldı.

Balıkesir’deki 110 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren fabrika, ekonomiye katkı sağlamak için yıllık 250 bin ton hurda kağıdı geri dönüştürüyor. Yaklaşık 500 kişilik bir ekiple çalışan fabrika, geçen yıl 8 bin 128 tampon üretti, 107 bin 351 bobin işledi, 8 bin 256 araçlık sevkiyat gerçekleştirdi. Ayrıca 191 bin 219 ton kömür tüketti ve 238 bin 885 megavat (MW) elektrik üretti.

Fabrikanın Sıfır Atık çalışmaları hakkında bir program düzenlenerek gazetecilere anlatıldı. Varaka Kağıt Fabrikası Genel Müdür Yardımcısı Mürşit Tetik, tesislerinin %100 geri dönüşüm kağıdı kullanan bir ambalaj kağıdı üretim tesisi olduğunu belirtti.

Tetik, sıfır atığa önem verdiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Tesisimiz aralıksız çalışıyor ve 500’e yakın personelimiz var. Kendi enerjimizi ve buharımızı üreten bir santralimiz mevcut.”

Tetik, yurt içi ve yurt dışından gelen çeşitli kağıtları fabrikada geri dönüştürdüklerini açıkladı: “Gelen hammaddeleri suyla işleyerek kağıt hamuruna dönüştürüyoruz. Bu hamuru mekanik temizliğe tabi tutarak 0,15 milimetrenin üzerinde kirlilik içermeyen bir solüsyon elde ediyoruz. Solüsyon daha sonra kağıt makinesine aktarılıyor ve ince bir tabaka halinde susuzlaştırılıp termal işlemle kurutularak kağıt nihai formuna kavuşuyor. Ürettiğimiz bu kağıt ambalaj sektöründe kullanılıyor.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.