Bakan Şimşek: Döviz Piyasasındaki Dalgalanmalar Geçici

Bakan Şimşek: Döviz dalgalanmaları geçici.

Ekonomiye İlişkin Gelişmeler Hakkında Bakan Şimşek’ten Açıklamalar

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından ekonomiye ilişkin son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden borç notunu “B”den “B+”ya yükselttiğini ve görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdiğini hatırlatan Bakan Albayrak, bunun Türkiye’nin güçlü ekonomi politikalarının bir göstergesi olduğunu belirtti. Bakan Albayrak, “Sağlam politikalarımızı sürdürmeye ve yapısal reformları uygulamaya kararlıyız.” dedi.

Bakan Albayrak, fiyat istikrarının en önemli öncelik olmaya devam ettiğini vurguladı. Büyümenin dengeli bir şekilde sürmesine, iç tüketimin ılımlı seyretmesine ve net ihracatın güçlenmesine dikkat çeken Bakan Albayrak, cari işlemler açığının öngörülenden daha hızlı daraldığını ve açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının bu yıl yüzde 3’ün altına düşeceğini ifade etti.

Türk lirası mevduatların toplam mevduatlar içindeki payının Ağustos 2023’ten bu yana arttığını belirten Bakan Albayrak, “Programa olan güven arttıkça bu eğilim devam edecektir.” dedi.

Orta Vadeli Program’ın Uygulanması İçin Seçim Sonrası Uzun Döneme Sahip Olunacak

Fiyat istikrarının sağlanmasının zaman alacağını vurgulayan Bakan Albayrak, yerel seçimlerden sonra Türkiye’nin verimliliği ve rekabet gücünü artıracak reformları da içeren Orta Vadeli Program’ı uygulamak için seçimsiz uzun bir döneme sahip olacağını belirtti.

Bakan Albayrak, son dönemde döviz piyasasında yaşanan dalgalanmaların geçici olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini dengelemeye kararlıdır. TCMB’nin enflasyonu düşürmesine yardımcı olmak için maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğiz. Özetle, Eylül ayında açıkladığımız program beklendiği gibi işliyor.” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.