Bakan Bolat: Kalıcı Cari İşlemler Hesabı İyileşmesiyle Makroekonomik İstikrarı Güçlendireceğiz

Cari açık Mayıs’tan Ocak’a %37 düştü.

Ticaret Bakanı Bolat: Cari Açıkta Tarihi Düşüş

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ocak 2024’te açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre cari açığın tarihi bir düşüş yaşadığını belirtti.

Bolat’ın açıklamasına göre, ocakta cari işlemler açığı geçen yılın aynı ayına göre %75,5 azalışla 2,6 milyar dolara geriledi. Bu düşüş, Mayıs 2023’te 60,1 milyar dolar olan yıllıklandırılmış cari işlemler açığının ocak 2024 itibarıyla 37,5 milyar dolara inmesine neden oldu.

Bolat, bu düşüşün arkasında temmuz 2023’ten itibaren yıllıklandırılmış dış ticaret açığındaki istikrarlı düşüşün olduğunu kaydetti. Dış ticaret açığının 64,8 milyar dolar azalarak 4,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini vurguladı.

Ayrıca, hizmet gelirlerinin rekor kırdığını belirten Bolat, “Ocak ayında yıllıklandırılmış bazda hizmet gelirleri 100 milyar doları aştı. Hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri 47,8 milyar dolara yükseldi” ifadelerini kullandı.

Bolat, geçici dış ticaret istatistiklerine göre şubat 2024’te dış ticaret açığının %42,3 azalarak 7 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek, “Bu kapsamda cari işlemler açığında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren yıllıklandırılmış bazda görülen düşüşün önümüzdeki dönemde devam etmesi beklenmektedir” dedi.

Bakan, uygulanan ekonomi politikasının olumlu çıktılarının, hem içeride hem de dışarıda güven vermeye devam ettiğine vurgu yaptı. Fitch Ratings’in ülke kredi notunu yükseltmesinin, ekonomi programına uluslararası ölçekte artan güveni yansıttığını belirtti.

Bolat, “Cari işlemler hesabındaki iyileşmeler makroekonomik istikrarı güçlendirerek bir yandan daha dengeli bir ekonomik büyüme sağlarken, diğer yandan mal ve hizmet ihracatındaki artışlar ve ithalattaki gerileme bu istikrara katkıda bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.