Bakan Bolat: İSO İhracat Endeksi Tavan Yaptı

Bakan Bolat, İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Nisan’da son 12 ayın zirvesine yükseldiğini duyurdu.

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Nisan Ayında Yükseldi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Nisan ayına ilişkin İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi verilerini değerlendirerek, endeksin 51,6’dan 52,3’e yükselerek son 12 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

Bolat, bu artışın “ihracat pazarlarında talep koşullarının güçlenmesine” bağladı ve “Almanya ve Fransa’da ekonomik daralmanın sona yaklaştığını” belirtti.

2023 itibarıyla, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve İspanya’nın başını çektiği 8 büyük ihracat pazarının Nisan ayında genişleme kaydettiği aktarıldı. ABD, Rusya ve İtalya’nın da ekonomik faaliyetlerinde bir artış eğilimi sergilediği bildirildi.

Suudi Arabistan, Hindistan, Brezilya ve Endonezya’daki güçlü talep koşullarının dikkat çektiği belirtildi.

Bolat, Ocak-Nisan 2024 dönemindeki ihracatın geçen yıla göre %2,7 artışla 82 milyar 873 milyon dolara ulaştığını ifade etti.

Bakanlık olarak, katma değeri yüksek ürünlere ve pazar çeşitlendirmesine odaklandıklarını vurgulayan Bolat, “Küresel ekonomi ve ticaretteki payımızı artırmayı amaçlıyoruz. Dış talepteki iyileşmelerden faydalanarak ihracat hedeflerimize ulaşmak için kararlılıkla çalışacağız.” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.