Bakan Bolat: Çekya ile Yenilenebilir Enerji İşbirliği Gelecek Vaat Ediyor

Bakan Bolat, Türkiye-Çekya işbirliği potansiyelini vurguladı: “Otomotiv, savunma, enerji ve hava yolunda yeşil dönüşüm ve yeni üretim modelleri fırsatları mevcut.”

Türkiye-Çekya İş Forumu’nda İkili Ekonomik İlişkiler Gündeme Geldi

Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çekya temasları kapsamında düzenlenen Türkiye-Çekya İş Forumu’na katıldı. Bolat, konuşmasında iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesini ve Türk-Çek iş çevreleri arasında ortaklıkların kurulmasını arzuladığını belirtti.

Türkiye ve Çekya’nın bölgesel ticaret ortakları olduğunu vurgulayan Bolat, ikili ilişkilere önem verdiklerini ifade etti. İki ülke arasındaki ticaretin hızla arttığını vurguladı ve 20 yıl önce 450 milyon dolar düzeyinde olan ticaret hacminin şu anda yaklaşık 6 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Bolat, “Büyükelçimizle yaptığımız toplantıda 10 milyar dolar dış ticaret hedefi koyduk. Bu hedefimize 3-4 yıl içinde ulaşmayı umuyoruz. Çünkü iki ülke arasında birçok sektörde büyük fırsatlar var” dedi.

Türkiye ile Çekya arasındaki ticari ilişkilerin potansiyelinin henüz tam olarak gerçekleştirilmediğini dile getiren Bolat, Çek yatırımcılarını Türkiye’deki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye davet etti. Otomotiv, savunma sanayi, enerji, mobilite, akıllı şehirler ve yapay zeka gibi alanlarda işbirliği potansiyeli bulunduğunu vurguladı.

Bolat, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın enerji güvenliği üzerindeki etkisine de değindi. Türkiye’nin bu bağlamda yenilenebilir enerji alanında işbirliğini ikili ilişkilerde gelecek vaat eden bir alan olarak gördüğünü söyledi.

Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela da enerji, otomotiv ve yeşil dönüşüm gibi sektörlerde işbirliği fırsatlarını değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti. Rusya-Ukrayna Savaşı’na rağmen iki ülke arasındaki ekonomik ortaklığın istikrarlı bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

İki bakanın konuşmalarının ardından, Türkiye ve Çekya arasında bir mutabakat zaptı imzalandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.