Avustralya Merkez Bankası Faiz Oranlarını Sabit Tuttu

Avustralya Merkez Bankası, faiz oranlarını 12 yılın en yüksek seviyesinde sabit tuttuktan sonra ılımlı bir duruş sergilemeye başladı.

Avustralya Merkez Bankası, faiz oranlarını 12 yılın en yüksek seviyesinde sabit tuttuktan sonra ılımlı bir duruş sergilemeye başladı. Salı günü gerçekleşen toplantısında, Avustralya Merkez Bankası (RBA), nakit faiz oranını art arda üçüncü kez yüzde 4,35’te sabit bıraktı. Kurul, önceki aylardan farklı olarak, daha fazla faiz artırımı olasılığına işaret etmedi ve sıkılaştırma döngüsünün sona ermiş olabileceğine dair bir sinyal verdi.

Karar metni, enflasyonun azaldığını ancak hala yüksek seviyelerde seyrettiğini belirtti. Faiz oranlarının enflasyonun hedeflendiği seviyelere dönmesini sağlamanın belirsizliğini koruduğu ve kurulun herhangi bir ani karar almayacağı vurgulandı.

Bu gelişmeyle birlikte, Avustralya doları değer kaybetti ve Sidney’de iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Ayrıca, politikaya duyarlı üç yıllık devlet tahvili getirisi yüzde 3,67’ye düşerken, Avustralya hisse senedi endeksi ise seansın en yüksek seviyesine çıktı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.