Avrupa’nın Dolu Gaz Depoları Piyasada Fiyatları Düşürüyor

Sıcak kış ve düşük talep, yüksek gaz depolarıyla birleşerek spot fiyatlarını düşürebilir.

Avrupa Doğal Gaz Depolamada Rekor Kırdı

Gas İhraç Eden Ülkeler Forumu’nun (GECF) verilerine göre, Avrupa 2023-2024 kış sezonuna doğal gaz depolarını %99 dolulukla başlattı. Depolarda hedeflenen miktardan 25 milyar metreküp daha fazla gazın bulunması ve kış boyunca sadece 42 milyar metreküp gazın çekilmesi, son 10 yılın en düşük ikinci kullanımı olarak kayıtlara geçti.

Bu düşüşte son 12 yılın en sıcak kışının yaşanması etkili oldu. Gaz çekimlerinin az olması nedeniyle kış sezonu sonunda depolardaki stok miktarı 61 milyar metreküpe ulaştı ve Avrupa, kış sezonu için şimdiye kadarki en yüksek depolama seviyesini gördü.

Avrupa’da yaz sezonunda sadece 40 milyar metreküp gaz enjeksiyonuna ihtiyaç duyulacağından, depolar maksimum kapasiteye ulaşacak. Bu, kıtada spot gaz fiyatlarında aşağı yönlü baskı oluşturacağı öngörülüyor.

Doğal Gaz Depolama: Arz-Talep Dengesinin Anahtarı

GECF raporu, gaz depolama sistemlerinin arz-talep dengesinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguluyor. Bu sistemler, tüketimin arttığı dönemlerde arzı destekleyerek esneklik sağlıyor.

Avrupa’nın doğal gaz depolama kapasitesi 2022’nin sonunda 104 milyar metreküpe ulaştı. 2019-2020 kış sezonunun başında depolardaki gaz seviyelerinin mevcut maksimum seviyeye yaklaştığı belirtildi.

Son beş kış sezonunun dördünde depolama maksimum seviyeye yakın gerçekleşti. Kış mevsiminde çekilen gaz miktarını yerli üretim ve LNG ithalatı gibi faktörler de etkiliyor.

COVID-19 salgını sırasında LNG kargolarının, artan talep nedeniyle çoğunlukla Asya’ya yöneldiği ve Avrupa’nın depolardaki gazı daha fazla kullandığı gözlemlendi. “Daha ılıman kış sezonlarının yaşandığı 2019-2020 ve 2022-2023 gibi yıllarda depolama ihtiyacı çok daha düşüktü.”

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Depolamaya Etkisi

Rusya-Ukrayna Savaşı, doğal gaz krizini tırmandırarak depolama sistemlerinin önemini artırdı ve Avrupa’yı bu konuda adım atmaya teşvik etti.

Avrupa’da Depolama Durumu

Gas Infrastructure Europe verilerine göre Avrupa’nın doğal gaz depolama tesislerinin %62’si dolu. Bulgaristan, Hırvatistan, Fransa, Letonya ve Polonya’nın depo doluluk oranları %50’nin altındayken, AB üyesi olmayan Ukrayna’nın oranı %12.

TTF Gaz Fiyatları

Avrupa’nın derinliği en fazla olan doğal gaz ticaret noktası olan Hollanda merkezli TTF’de, mayıs vadeli kontratlarda megavatsaat başına gaz fiyatları nisan başından bu yana 26-33 avro arasında değişiyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.