Avrupa Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, faiz indirimi için bahar aylarında sinyal veriyor. Son açıklamalardan biri Fransız üye François Villeroy de Galhau’dan geldi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, faiz indirimi için bahar aylarında sinyal veriyor. Son açıklamalardan biri Fransız üye François Villeroy de Galhau’dan geldi. Villeroy, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve aynı zamanda Fransa Merkez Bankası Başkanı olarak, faiz indirimlerine bahar aylarında başlanması gerektiği konusunda genel bir uzlaşının olduğunu ifade etti.

Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, para politikasında gevşeme kararının alınması konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirterek, ekonomiye gereğinden fazla zarar verme riski ile enflasyonun yeniden hız kazanması riskinin dengede olduğunu vurguladı. Villeroy, “Yönetim Konseyi toplantısından bu yana, baharın 21 Haziran’a kadar devam edeceğini göz önünde bulundurarak, faiz indirimi konusunda geniş bir anlaşma olduğunu görüyoruz” dedi.

Diğer bir AMB üyesi olan Robert Holzmann, Fed’in faiz indirimine öncülük etmenin piyasalarda olası tepkilere neden olabileceği konusunda uyardı. “Veriler, AMB’nin faiz indirimi için yeterince güçlü olduğunu gösteriyorsa, bu mümkün olabilir, ancak bu, piyasalarda satış baskısının olmadığı bir ortamda gerçekleşmez – özellikle de Fed’in kararlarıyla ilgili önemli gelişmeler yaşandığında” diyerek önemli bir noktaya değindi. Holzmann ayrıca, “Avrupa, Fed’in 13. bölgesi değil, ancak Fed’in politikalarının küresel piyasalara etkisi büyük” şeklinde konuştu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.