Avrupa Merkez Bankası: Enflasyonda İniş Bekleniyor

ECB Başkanı Lagarde: Enflasyonda düşüş devam edecek.

Avro Bölgesi Ekonomisi ve Enflasyon: ECB Yıllık Raporu

Strazburg, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, ECB Yıllık Raporu konusunda konuşan Lagarde, Avro Bölgesi’nin Kovid-19 salgını sonrası toparlanma sürecinde enflasyonu çok yükseklere çıkaran bir dizi olumsuzlukla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Ekim 2022’de %10,6 ile zirveye ulaşan enflasyonun, son dönemde enerji şoklarının ve arz yönlü çeşitli aksaklıkların hafifletilmesine ve kararlı politika adımları sayesinde önemli ölçüde gerilediğini ifade eden Lagarde, Avro Bölgesi’nde 2023’te zayıf bir seyir izlendiğini ve büyümenin son çeyrekte durgunlaştığını söyledi.

Küresel ticaretteki zayıflama ve rekabet gücündeki kayıplara dikkat çeken Lagarde, sıkı finansman koşullarının büyüme üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu vurguladı.

Bazı ileriye dönük göstergelerin bu yılın sonlarında bir toparlanma sinyal verdiği söylüyen Lagarde’nin, ocak ayında enflasyonun hafif bir şekilde %2.8’e gerilediğini anımsattı.

Ücret baskıların hala güçlü biçimde devam ettiğini vurgulayan Lagarde, ücret artışlarının önümüzdeki çeyreklerde enflasyon dinamikleri üzerinde giderek daha önemli bir etki oluşturmasının beklendiğini söyledi.

Geçmişteki yukarı yönlü şokların etkiisinin azalması ve sıkı parasal koşulların azaltmasına yardımcı olması nedeniyle enflasyonun yavaşlamaya devam etmesini bekliyoruz diyen Lagarde, ECB’nin son toplantısında temel politik faiz oranlarının değiştirilmediğini ve mevcut oranların yeterli sürdürdükleri taktirde enflasyonunun %2 orta vedelli hedefini yakalayacağını ifade etti.

Enflasyondaki azalan sürecin devam etmesini bekliyoruz diyen Lagarde, ECB Yönetim Konseyi’nin enflasyonun %2 hedefine ulaşmasını ve orada kalmasını planladığını ve bu süreçte veriye dayana bir politika takip etmeye devam edenlerinin önemini vurguladı.

Yüksek enerji fiyatları ve artan jeopolitik istikrarsızlığın, Avro Bölgesi’nin rekabet gücünü zıtlıkla karşı karşıya kaldığını diyen Lagarde, öncelikle enerji bağımsızlığı konusunda ilerlemelerinin önemine vurguladı.

Avrupa’nın çevre ve iklimi hedeflerini finanse etmek için yılda fazladan 620 milyar enerji, dijital dönüşüm içinse 125 milyar avroya ihtiyaç olduğunu belirten Lagarde, bu yatırımlar için finansal sistemin işleyşindeki eksikliklerinin giderilmesinin önemini vurguladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.