Avro Bölgesi’nin Enflasyonu Nisan’da Yüzde 2,4 ile Rekor Kırdı

Avro Bölgesi’nde Nisan TÜFE’si %2,4’e yükseldi.

Euro Bölgesi’nde Nisan Enflasyonu Sabit Kaldı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan öncü verilere göre, Avro Bölgesi’ndeki yıllık enflasyon nisanda yüzde 2,4 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran, mart ayındaki seviye ile aynı kaldı. Aylık bazda ise enflasyon TÜFE verilerine göre %0,6 arttı.

Piyasa beklentileri de nisanda enflasyonun yüzde 2,4 olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

Yıllık enflasyonun bileşenlerine bakıldığında, en yüksek artışın hizmetlerde olduğu görüldü. Hizmet sektöründe yıllık fiyat artışı %3,7 olurken, gıda, alkol ve tütün ürünleri %2,8, enerji dışı sanayi ürünleri %0,9 arttı. Enerji ürünleri fiyatları ise %0,6 düşüş kaydetti.

Avro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon nisanda yıllık %2,7, aylık %0,7 olarak ölçüldü.

AB uyumlu verilere göre, enflasyon nisanda Almanya ve Fransa’da %2,4, İtalya’da %1, İspanya’da ise %3,4 olarak gerçekleşti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.